Srpen 2011

Sherlock Holmes 2 - natáčení ve Štrasburku

31. srpna 2011 v 19:31 | Grace |  Game of Shadows
Na youtube.com bylo zveřejněno video z natáčení druhého Sherlocka ve Štrasburku ve Francii. Video není příliš kvalitní, přesto ale poskytuje zajímavý záběr na výbuch jedné z budov. Dále si můžete vidět záběry Roberta s manželkou a producentkou Susan a prohlédnout si dobové kostýmy a výzdobu města.


Doktor John Watson

31. srpna 2011 v 11:58 | Grace |  Postavy
Doktor John Watson je fiktivní postava vymyšlená Arthurem Conanem Doylem. Jedná se o nejlepšího přítele, společníka a zároveň životopisce slavného detektiva Sherlocka Holmese.

V knihách je dr. Watson v roli vypravěče téměř všech Holmesových příběhů. Dva příběhy totiž vypráví sám Sherlock Holmes a další dva jsou vyprávěny v 3. osobě. Watson a Holmes podle Doyleových povídek bydleli v letech 1881-1904 ve viktoriánském domě na Baker Street 221 B.

Ve filmu Sherlock Holmes požádá o ruku Mary Morstenovou. John se účastnil války v Afgánistánu, kde byl raněn. Je velmi tolerantní k Holmesovým náladám. Ve filmu vystupuje jako jeho "anděl strážný," ale je si vědom toho, že si s ním Holmes pohrává (Holmes schválně odchází z bytu beze zbraně, ikdyž ví, že ji bude potřebovat, což Watsona donutí doprovázet Holmese prakticky na každém kroku). Watson je pravý anglický gentelman, zodpovědný a spolehlivý, naproti tomu ale také nepoučitelný. Holmes Watsona několikrát zatáhne do maléru (například incident v doku, po kterém oba skončí ve vězení), ale Watson se přesto nechá strhnout dalším dobrodružstvím. V pokračování filmu Sherlock Holmes, Hra stínů, se Watson s Mary ožení.

Postava doktora Watsona byla vícekrát zfilmována a ztvárnili ji například: Jude Law, Edward Hardwicke, David Burke, André Morell, Nigel Bruce, Kenneth Welsh, Vitalij Solomin a Earle Cross.

Zdroj: wikipedia.cz (upraveno)

Sherlock Holmes 2 - Video z natáčení

30. srpna 2011 v 20:00 | Grace |  Game of Shadows
Už před časem se na internetu objevilo video z natáčení druhého dílu Sherlocka Holmese. Video obsahuje rozhovor s Robertem a Judem, záběry z natáčení scény ve vlaku, bojové scény v lese a spoustu dalších záběrů "na zeleném plátně", natáčení rozhovoru navštívil i režisér Guy Ritchie.


Sherlock Holmes 2 - oficiální fotky

30. srpna 2011 v 19:42 | Grace |  Game of Shadows
Přináším vám již starší fotky z filmu Sherlock Holmes: Hra stínů. Můžete na nich vidět Sherlocka, Johna, Sim i profesora Moriartyho. Fotka ze svatby Watsona s Mary je scan ze staršího vydání časopisu Empire.


Robert Downey Jr.

30. srpna 2011 v 15:36 | Grace |  Herci
Robert Downey Jr. je americký herec a zpěvák. Narodil se 4. 4. 1965 v New Yorku jako syn nezávislého filmaře Roberta Downeyho Sr. a herečky Elsie Ford. V pěti letech poprvé stanul před kamerou ve filmu svého otce - Pound (Libra). Robert má jednu sestru Allyson Downey, která se také živí herectvím.

Sherlock Holmes

30. srpna 2011 v 14:15 | Grace |  Postavy
Sherlock Holmes je literární postava soukromého detektiva z povídek a románů Arthura Conana Doyla, jehož případy se odehrávají v období od druhé poloviny 19. století do počátku 20. století.

Celé dílo obsahuje 4 romány a 56 povídek, které byly uveřejňovány v letech 1887 až 1927. Postavy z románů později ožily ještě mnohokrát v dílech jiných autorů na papíře, filmovém plátně, v rozhlase, v televizi i na počítačových monitorech. Sherlock Holmes má stále mnoho fanoušků, tzv. holmesologů, po celém světě.

Sherlock Holmes bydlel na adrese Baker Street 221b v Londýně v podnájmu u paní Hudsonové. Dnes je zde zřízeno muzeum Sherlocka Holmese. Zápisky o 56 vybraných případech pořídil jeho největší přítel a spolupracovník doktor John Watson, 2 případy popsal detektiv sám a 2 jsou psány ve 3. osobě. Jedná se však jen o nepatrný zlomek, neboť celkový počet Holmesových případů přesahuje 2000. Měl bratra Mycrofta, který byl o 7 let starší. Holmes nebyl nikdy ženatý. Byl znám svým rezervovaným postojem k ženám s jedinou výjimkou - zpěvačkou Irenou Adlerovou z příběhu Skandál v Čechách. Jeho největší zálibou bylo kouření dýmky a hra na housle. Dalšími atributy byly lupa, kostkovaná čepice a chemické pokusy.

V povídce Poslední případ z roku 1893 se setkal se svým největším rivalem, kterým byl profesor Moriarty a v tomto příběhu ho unavený A. Conan Doyle původně nechal zemřít utonutím ve vodopádu. Později, v roce 1903, však pod velkým tlakem veřejnosti napsal s tvrzením, že Sherlock Holmes umí převézt i smrt, povídku Prázdný dům, ve které se Holmes vrací.

Sherlock Holmes z filmu Guye Ritchieho prakticky odpovídá Doylově představě Holmesova charakteru a vzhledu. Holmes stejně jako v knihách kouří dýmku, hraje na housle, je fyzicky zdatný a také závislý na drogách, což je ve filmu jen naznačeno. Na druhé straně tvůrci zbavili Holmese typické kostkované čepice a vyměnili ji za dobový klobouk.

Zdroj: wikipedia.org (upraveno)

Sherlock Holmes 2 - trailer

30. srpna 2011 v 13:59 | Grace |  Game of Shadows
Trailer: Sherlock Holmes: A Game of Shadows - nejslavnější detektiv čelí svému největšímu nepříteli. A rvaček či přestřelek se nebojí ani tentokrát.


Sherlock Holmes 2 - Oficiální plakáty

30. srpna 2011 v 9:42 | Grace |  Game of Shadows
Nedávno byly zveřejněny první oficiální plakáty k druhému Sherlocku Holmesovi. První plakát ukazuje Sherlocka Holmese a v pozadí obávného Jamese Moriartyho (Jared Harris). Na druhém plakátu můžeme vidět Johna Watsona s novou postavou - Sim (Noomi Rapace známá především ze série Milénium).Sherlock Holmes 2 - nové fotky

29. srpna 2011 v 21:04 | Grace |  Game of Shadows
Byly zveřejněny 3 nové fotky z natáčení filmu Sherlock Holmes: Game Of Shadows.

Zdroj: empireonline.com

Sherlock Holmes 2 v aktuálním čísle časopisu Empire

29. srpna 2011 v 20:01 | Grace |  Game of Shadows
Nové vydání britského filmového časopisu Empire se věnuje mimo jiné pokračování filmu Sherlock Holmes s podtitulem Game Of Shadows. Číslo obsahuje nové fotografie k filmu.


Sherlock Holmes: Hra stínů

29. srpna 2011 v 19:55 | Grace |  Game of Shadows
Sherlock Holmes: Hra stínů je druhým dílem z filmů o Sherlockovi Holmesovi od režiséra Guye Ritchieho.

Sherlock Holmes - Zajímavosti

29. srpna 2011 v 18:39 | Grace |  Zajímavosti
Zajímavosti z prvního Sherlocka Holmese.

Pro roli Johna Watsona byl zvažován Colin Farrell.

Během jedné scény Robert Maillet omylem knockoutoval Roberta Downeyho Jr.

Robert četl a sledoval hodně příběhů o Sherlocku Holmesovi, aby se o jeho charakteru dověděl co nejvíce.

Natáčení probíhalo z vleké části v centru Londýna, v londýnských filmových studiích nebo také v Manchesteru ve Velké Británii.

Jde o první americký film o Sherlocku Holmesovi od roku 1988.

Ve filmu měla hrát i Sienna Miller, ale po obsazení jejího exmilence Jude Lawa odstoupila.

Kulisy z bytu hlavní postavy byly už použity ve filmové sérii Harryho Pottera, obýval je Sirius Black.

Do některých kin byl film dodáván pod názvem ,,Elementary Education".

Watsonova poznámka Holmesovi ,,Víte, že to, co pijete, se používá k očním operacím?" je narážkou na kokain, který Homes užíval.

I když je Irene Adler v příběhu jednou z hlavních postav, objeví se pouze v jediném příběhu Sira Arthura Conana Doyla - Skandál v Čechách.

Předtím, než Holmes překazí ceremoniál, vidíme krátký záběr na hospodu jménem The Punch Bowl, což je název Ritchieho hospody v Mayfairu v Londýně.

Několik herců včetně Judea Lawa prohlásilo, že se filmu upsali jenom proto, aby mohli pracovat s Robertem Downeym Jr.

V podání Rachel McAdams se na scéně objevuje i Holmesova osudová žena Irene Adler.

Robert Downey Jr. a režisér Ritchie zkombinovali kung-fu a jiu-jitsu a pro Holmese tak vymysleli vlastní bojový styl.

Susan Downey produkovala i tento film, byla to její druhá spolupráce s Guyem Ritchiem a třetí s manželem Robertem Downey Jr.

Zajímavosti převzaty ze stránek csfd.cz a kfilmu.net

Sherlock Holmes

29. srpna 2011 v 18:10 | Grace |  Sherlock Holmes
Sherlock Holmes je film režiséra Guye Ritchieho z roku 2009. Jde o první film Guye Ritchieho o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi (Robert Downey Jr.), který svou dedukční metodou rozlouskne i ten nejkomplikovanější případ. Jeho pomocníkem, lékařem a především přítelem je John Watson (Jude Law).

Sir Arthur Conan Doyle

28. srpna 2011 v 20:43 | Grace |  Sir Arthur Conan Doyle
Sir Arthur Conan Doyle se narodil 22. května 1859 v Edinburghu; zemřel 7. července 1930. Život ohraničený těmito dvěma daty naplnil vrchovatě nejen tvůrčí prací spisovatele, ale i rozsáhlou občanskou aktivitou, která mu ve své době přinesla mezinárodní proslulost a inspirovala Francouze k tomu, že pro něho vymysleli přezdívku ,dobrý obr'.

Navštěvoval stonyhurstskou školu; medicínu studoval na edinburské universitě a říká se, že diagnostické metody jednoho z tamějších profesorů ho přivedly na ideu dedukční metody, které později v jeho knihách s takovým zdarem užíval Sherlock Holmes.

Lékařskou ordinaci si zprvu otevřel v Southsea a psát začal právě v době, kdy čekával na pacienty. Světová sláva, kterou sklidil za své knihy, korunovala už jen širokou popularitu člověka s pozoruhodné vznešenými cíli: mnohdy byl poslední nadějí "zločinců", kteří žádný zločin nespáchali, ale nedokázali se vymknout z osidel soudní mašinérie (stačí připomenout jen jeho úsilí dokázat nevinu v případě Oscara Slatera); aktivně se zabýval sportem v době, kdy to zdaleka nebylo tak obvyklé jako dnes; sám se několikrát osvědčil jako schopný detektiv a často býval žádán o pomoc; jako lékař se zúčastnil burské války; byl i kazatelem a misionářem.

Jeho největším úspěchem bylo vytvoření postavy Sherlocka Holmese, která si brzo získala mezinárodní uznání a trvale svého tvůrce odváděla od jiné literární práce, které on sám dával přednost. V jedné povídce Conan Doyle dokonce dopustil, aby byl Sherlock Holmes zabit, ale rozhořčení čtenářů (lidé začali po svém oblíbeném hrdinovi nosit smutek a bombardovali autora protestními dopisy) donutilo ho postavu slavného detektiva opět vzkřísit. Sherlocka Holmese zná celý svět, neví se ale už tak obecně, že jeho tvůrce kromě mnoha jiných prací napsal například i Historii búrské války. Vytvořil ostatně i další nezapomenutelné postavy, které přecházely z jedné jeho knihy do druhé; například postavu profesora Challengera nebo brigadýra Gerarda. V některých jeho knihách najdeme vědeckofantastické příběhy dávno předtím, než se tento druh literatury zformoval jako samostatný žánr. V pozdějších letech napsal i několik knih o spiritismu.

Conan Doyle první veřejně vystoupil pro změnu korunovační přísahy ve snaze odčinit křivdu vůči anglickým katolíkům; první varoval před hrůzami letecké a ponorkové války; byl horlivým propagátorem stavby tunelu pod Lamanšským kanálem; z jeho popudu byly do anglické armády zavedeny ocelové přilby a námořnictvo bylo vybaveno moderními záchrannými pásy; patřil k zakladatelům spolku Pilgrimů, který měl posílit anglo-americkou vzájemnost; byl předsedou spolku pro reformu rozvodového zákona a jeho účast na pověstném Edaljiho případu přiměla anglické ministerstvo vnitra ke zřízení apelačního soudu; napsal ve své době proslulou odpověď Bernardimu a jakoby na okraji veškeré ostatní činnosti i šestisvazkové dějiny první světové války.

A tak sir Arthur Conan Doyle patří nejen literatuře; Angličané ho právem považují za postavu mezinárodního významu: byl občanem celého světa a zároveň vzorem konkrétní angažovanosti ve prospěch svých spoluobčanů; věřil v suverenitu bystrého zdravého rozumu; celý život byl zastáncem spravedlnosti a hlasatelem snášenlivosti mezi lidmi.

Sir Arthur Conan Doyle byl britský spisovatel, proslulý především příběhy o Sherlocku Holmesovi jež zásadně ovlivnily podobu detektivního žánru. Původním povoláním byl lékař. Jako autor byl velmi plodný - jeho tvorba zahrnuje kromě detektivek také historické a fantastické povídky a romány, dramata, poezii a literaturu faktu. Působil rovněž jako válečný zpravodaj.

Zajímavostí je, že Doyle pocházel z celkem deseti dětí, z nichž sedm se dožilo dospělosti. Otec Charles, státní úředník, měl malířské nadání. Příjmení Conan, které začal Arthur Doyle užívat později, pochází od prastrýce Michaela Conana, bratra babičky z otcovy strany, který byl Arthurovým kmotrem.

První román Sherlocka Holmese napsal Doyle v roce 1886 a nesla název Studie v šarlatové. Román byl nejprve v několika nakladatelstvích odmítnut, avšak v následujícím roce byl otištěn v časopise Beeton's Christmas Annual a v roce1888 vyšel knižně.
Soubor:ArthurConanDoyle AStudyInScarlet.jpg

V roce 1890 vyšel druhý román o Sherlocku Holmesovi, Znamení čtyř.

V červnu 1891 vyšla v časopise Strand Magazine jeho povídka Skandál v Čechách, první ze série 12 příběhů Sherlocka Holmese, které pak vycházely každý měsíc. Povídky měly velký čtenářský ohlas. Vyšly rovněž knižně ve sbírce Dobrodružství Sherlocka Holmese v říjnu 1892 ve Velké Británii a Spojených státech.

A. Conan Doyle pokračoval v psaní povídek o Sherlocku Holmesovi pro časopis Strand Magazine. Byly nadále velmi úspěšné, avšak autor ztratil chuť na další pokračování, a proto nechal slavného detektiva zahynout v povídce Poslední případ, která vyšla v prosinci 1893. Druhá série povídek z časopisu Strand Magazine vyšla knižně v roce 1894 pod názvem Vzpomínky na Sherlocka Holmese.

A. Conan Doyle se opět vrátil k Sherlocku Holmesovi. Roku 1901 začal časopis Strand Magazine uveřejňovat na pokračování nový román Pes baskervilský, který vyšel následující roku také knižně. V říjnu 1903 vyšla v Strand Magazine povídka Prázdný dům, která zahájila nový cyklus 13 povídek o Sherlocku Holmesovi. Knižně vyšly ve sbírce Návrat Sherlocka Holmese roku 1905.

A. Conan Doyle napsal celkem 56 povídek a 4 romány s detektivem Sherlockem Holmesem, které mu přinesly slávu i peníze, přestože jako autor považoval za důležitější svou "vážnou" literaturu. Sherlock Holmes byl a stále je napodobován, parodován, vznikla další pokračování od jiných autorů, byl mnohokrát zfilmován a uveden v divadelních hrách. Stal se předmětem kultu, vydávají se časopisy věnované "holmesovským a watsonovským studiím", postavy Holmese a Watsona jsou chápány jako historické osobnosti, jejich život je předmětem rekonstrukcí. Sherlock Holmes byl rovněž inspirací pro detektivy řady autorů detektivního žánru, např. Hercule Poirota spisovatelky Agathy Christie, nebo pro podivínské detektivy nebo jiné hrdiny se svérázným charakterem řešící problémy deduktivními metodami, např. v televizních seriálech Columbo, Dr. House nebo Monk.

Sir Arthur Conan Doyle zemřel na selhání srdce ve svém domě Windlesham v Crowborough v roce 1930.

Hrob A. C. Doylea v Minstreadu, Anglie.

Odkazy:
- mlp.cz (knihy ke stažení)

Reklamy

28. srpna 2011 v 19:46 | Grace
Sem pište reklamy.