Robert Downey Jr.

30. srpna 2011 v 15:36 | Grace |  Herci
Robert Downey Jr. je americký herec a zpěvák. Narodil se 4. 4. 1965 v New Yorku jako syn nezávislého filmaře Roberta Downeyho Sr. a herečky Elsie Ford. V pěti letech poprvé stanul před kamerou ve filmu svého otce - Pound (Libra). Robert má jednu sestru Allyson Downey, která se také živí herectvím.


Již jako velmi mladý propadl drogám, které se s ním vlekly ještě pěknou řádku let. V roce 1992 byl obsazen do hlavní role Charlieho Chaplina (film Chaplin). Robert byl za tuto roli oceněn Britskou filmovou akademií a nominací na Oscara.

Po skončení sedmiletéhovztahus herečkou Sarah Jessicou Parker se po šestitýdenní známosti oženil s modelkou a zpěvačkou Deborah Falconer. V roce 1993 se jim pak narodil syn Indio, kterýbylpravděpodobně hlavním důvodem, proč spolu manželé zůstávali i nadále. V průběhu celých devadesátých let měl totiž Robert velké problémy s drogami a alkoholem a Deborah ho střídavě opouštěla a zase se k němu vracela. Přestože se Robert snažil několikrát podstoupit léčení, po dalším zatčení Deborah definitivně požádala o rozvod. Nicméně i tak Downey nadále točil a filmů rozhodně nebylo málo. Nejvýraznější rolí konce devadesátých let byla postava Larryho Paula v populárním seriálu Ally McBeal, která mu vynesla cenu Zlatý glóbus. Bohužel ale práci na seriálu nedokončil, protože byl opět zatčen a více jak rok strávil ve vězení.

Velký zlom v Robertově životě přišel s thrillerem Gothika. Při jeho natáčení poznal producentku Susan Levin, která byla ochotná zkusit vztah s člověkem, který se ještě stále občas potýkal sám se sebou. Pro Roberta její přízeň byla natolik důležitá, že byl ochotný podřídit se jejím přísným a jasně daným pravidlům. Znamenalo to pro něj definitivní zbavení se závislosti. Po půlročním vztahu požádal Susan o ruku a v létě 2005 se vzali.

Kromě již zmíněné nominace na Oscara získal Robert také britský Zlatý glóbus za nejlepšího herce v komedii/muzikálu za ztvárnění Sherlocka Holmese.

Za zmíňku stojí také Robertova hudební tvorba. Podílel se na soundtracích k několika svým filmům (Chaplin, Ally McBeal, Kiss Kiss Bang Bang) a v roce 2004 vydal vlastní CD s názvem The Futurist. Hudebně se prezentoval i v roce 2005, kdy byl jednou z celebrit, které přezpívali skladbu Tears In Heaven za účelem charitativní pomoci obětem tsunami v Asii a hurikánu Kathrina v New Orleans. V roce 2001 si zahrál ve videoklipu skladby I Want Love od Eltona Johna.

Mezi nejznámější Robertovy filmy z poslední doby patří například komedie Kiss Kiss Bang Bang (2005), Tropická bouře (2008), Iron Man (2008), Sherlock Holmes (2009), Iron Man 2 (2010) a road-movie Na doraz (2010).

Ve zkratce:
Celé jméno: Robert John Downey Jr
Datum narození: 4. 4. 1965
Místo narození: New York, USA
Výška: 174 cm

Otec: Robert Downey Sr. (filmař)
Matka: Elsie Ford (herečka)
Sestra: Allyson
Děti: Indio (1993; s ex-manželkou Deborah Falconer), Exton Elias
Manželka: Susan Downey (filmová producentka)

Další projekty: Avengers (2012), Iron Man 3 (2013)

Odkazy:
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama