Leden 2012

Natáčení prvního Sherlocka

30. ledna 2012 v 20:29 | Grace |  Sherlock Holmes
Dokument o natáčení Sherlocka Holmese (2009). Obsahuje exkluzivní záběry z natáčení bojových scén, přípravu kulis a dekorací, video rozebírající postavu Irene Adler nebo Robertův britský přízvuk.


Scany z časopisu Filmstage

30. ledna 2012 v 16:31 | Grace |  Game of Shadows


Lednové vydání časopisu Filmstage se zabývalo mimo jiné také Sherlockem Holmesem: Hrou stínů. V celém článku najdete recenzi filmu, profil Roberta Downeyho Jr. a článek věnující se historii filmových zpracovnání slavného detektiva.

imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com
imagebam.com imagebam.com imagebam.com

Sherlock Holmes na obálkách zahraničních časopisů

30. ledna 2012 v 16:08 | Grace |  Game of Shadows
Sherlock Holmes a Sherlock Holmes: Hra stínů na obákách britských a amerických magazínů.


imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com
imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com

Datum vydání DVD a Blu-raye

28. ledna 2012 v 11:36 | Grace |  Game of Shadows
Oficiální datum vydání DVD a Blu-raye je...

14. května 2012
Stránka amazon.co.uk nabízí dvě verze digitálních nosičů a to:
Triple Play (Blu-ray, DVD a digitální kopie) za £ 16.99
DVD za £ 12.99

Datum vydání nosičů v České republice zatím není oficiálně potvrzeno, nicméně některé e-shopy nabízejí předobjednávku DVD za 349 Kč. Zde je datum prodeje stanoveno na 9. 5. 2012 (např. tady).Sherlock Holmes 3 v Hollywoodu?

27. ledna 2012 v 20:14 | Grace |  Sherlock Holmes 3
Pro všechny, kteří doufali v situování děje třetího Sherlocka zpět do Londýna, nemám moc dobré zprávy...

Guy Ritchie se údajně upsal dalšímu Sherlocku Holmesovi. Již potřetí by tak měl usednout na režisérskou stoličku. Tentokrát ale chce přenést natáčení do Hollywoodu.

Deník The Sun tvrdí, že britský režisér se rozhodl přesunout produkci filmu do Los Angeles a stejně tak zde situovat děj filmu.

Tato zpráva bez pochyb potěší hlavního přestavitele Roberta Downeyho Jr., který hraje Holmese. Zdroj říká: "Guy si oblíbil natáčení filmů s Sherlockem a také velmi dobře vychází se štábem. Ale Robert musí trávit velkou část roku ve Velké Británii, takže pro něj bude lepší, když se bude moci na natáčení Sherlocka vrátit domů."


Na natáčení Sherlocka Holmese

27. ledna 2012 v 10:50 | Grace |  Sherlock Holmes
Fotky z natáčení prvního Sherlocka...

imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com


Fotky z natáčení

26. ledna 2012 v 18:04 | Grace |  Game of Shadows
Pár nových fotek z natáčení Hry stínů.


Read me!

25. ledna 2012 v 20:39 | Grace


O třetím Sherlockovi...

25. ledna 2012 v 19:48 | Grace |  Sherlock Holmes 3
Další část rozhovoru, který v rámci propagace Hry stínů poskytli producent Joel Silver a Susan Downey.

Začali jste už s předběžnou přípravou třetího filmu. Zamýšleli jste vždy pro Sherlocka Holmese trilogii? Nebo dokonce plánujete více jak tři filmy?

Silver: Ano, mluvíme o tom, ale nijak zvlášť se tím zabývat nebudeme, dokud nebude jisté, že tu šanci dostaneme. Po prvním filmu jsme snili o pokračování a myslím, že tentokrát jsme na tom stejně. Ale musíme doufat, že tento film (Hra stínů) splní očekávání a lidé to budou chtít vidět, protože by to bylo skvělé, kdybychom mohli pokračovat. Nepůjde ale o trilogii. Je to série filmů, ve které můžeme pokračovat tak dlouho, jak budeme chtít. Není to jako Pán prstenů. Spíš bych to přirovnal k Smrtonosné zbrani. Myslím, že Smrtonsná zbraň 4 byla sice nejméně úspěšná, ale zato vydělala hodně peněz. Sherlock Holmes je hlavně o dvou hlavních postavách, které můžou fungovat do nekonečna, tak dlouho, jak budou chtít. Jude i Robert jsou nadšení představou, že budeme pokračovat. Stejně tak to cítíme Susan i já. Rádi bychom natočili tolik filmů, kolik bude možné.

Myslíte si, že Moriarty bude pokračovat jako hlavní záporák, nebo představíte novou postavu?
Downey: Myslím, že oboje. (...) Po prvním díle jsme si hráli s myšlenkou přívést zpět Dredgera (Robert Maillet). Byl ten typ obrovského, zlého chlápka. Měli jsme ho hodně rádi a diváci z něj byli nadšení. Ale neudělali jsme to, takže jsme si jeho postavu schovali a uvidíme, jestli zapadne do příštího příběhu.


Hra stínů: přešlapy a chyby

25. ledna 2012 v 13:08 | Grace |  Zajímavosti
Všichni to znáte: sledujete film a najednou vás do očí udeří nějaká nesrovnalost - ať už scénáristická nebo vizuální, nepatrná nebo do-očí-bijící. Žádný film se bez takovýchto chyb neobejde. Někdy se dokonce zdá, že tvůrci dělají chyby záměrně, aby vzbudili pozornost diváka, který neváhá a svůj postřeh zveřejní na "fejsbůku"(a tím nepřímo propaguje film). Ale nic by se nemělo přehánět, každý z nás je ochotný tolerovat jen omezené množství tohoto materiálu. Pojďme se společně podívat, jak je na tom Hra stínů.

Návaznost
V prvním díle byl Londýn zachráněn od nebezpečného Blackwooda, ale nic není tak jednoduché, jak se zdá - totiž profesor Moriarty získal nějaký bezdrátový hi-tech přístroj, po kterém se ale ve Hře stínů slehla zem. Navíc Holmes sám na konci jedničky oznámí: "Případ pokračuje." Očividně ale nepokračuje...

Formaldehyd - Na zdraví!
Sherlock má rád kokain, jak jsme se mohli přesvědčit v prvním díle. Ve Hře stínů ale přikročí k látce mnohem většího kalibru - balzamovací roztok. Co na to tetička wikipedie? "V těle se formaldehyd přeměňuje na kyselinu mravenčí, která zvyšuje kyselost krve a vede k dušnosti, snížení tělesné teploty, kómatu a v závažných případech až ke smrti." Sherlock si ale účinky formaldehydu vyloženě užívá.

Jak to bude s Irene Adler?

23. ledna 2012 v 15:51 | Grace |  Sherlock Holmes 3
Producent Joel Silver poodhalil (ne)obsazení Rachel McAdams jako Irene Adler v pokračování Sherlocka.

Následující odstavec je součástí tohoto rohovoru, který poskytl Joel Silver a Susan Downey v rámci propagace Hry stínů. Prakticky nám ale odpovídá na otázku, zda uvidíme Rachel McAdams nebo Noomi Rapace v třetím díle.

Rozhodli jste se přinést Rachel McAdams do pokračování Sherlocka Holmese, tentokrát ale pouze s malou rolí. Proč jste se tak rozhodli? Bylo obtížné přesvědčit Rachel, aby se vrátila zpět jen kvůli cameu?

Silver: Za vzor jsme si vždycky dávali Bonda a také tradici, že každá nová bondovka měla novou bondgirl/s. (...) Chtěli jsme mít vždy jen Sherlocka, Watsona a pár vedlejších postav jako Holmesovu domácí, paní Hudsonovou, nebo inspektora Lestrada. Trvali jsme na tom, abychom měli v každém díle jinou ženskou postavu. Prostě jsme si mysleli, že bude dobré uzavřít kapitolu s Irene, protože tomu tak bylo i v knize. Byla pouze v jednom příběhu a Holmes si o ní myslel opravdu hodně. Bylo náročné získat znovu Rachel. Natáčení prvního dílu pro ni bylo velkou zkušeností, bavilo ji to, ale doufala, že tentokrát dostane větší roli. Nakonec to fungovalo bezvadně. Myslím tím první scénu druhého Sherlocka, která sloužila jako pomyslný přechod mezi prvním a druhým filmem. Pak přijde logo druhého Sherlocka, začínáme nový film a myslím, že nám to vyšlo skvěle. Rachel pro nás hodně udělala.

Celý rozhovor si můžete přečíst tady: iamrogue.com

Premiéra v Paříži foto a video

20. ledna 2012 v 13:10 | Grace |  Game of Shadows
Jude Law (Watson) a režisér Guy Ritchie se ve čtvrtek zúčastnili francouzské premiéry Sherlocka Holmese: Hry stínů v Paříži.


Recenze druhého Sherlocka

18. ledna 2012 v 15:00 | Grace |  Game of Shadows
Recenze z webu nafilmu.cz

Sherlock Holmes se vrací! Znovu pod režií Guye Ritchiho, znovu je Sherlock spíše akčním filmem než detektivním příběhem a znovu je Sherlock charizmatický Rowney Downey Jr. Ano, recenze je možná zbytečná, jelikož nový Sherlock je naprosto totožný jako první díl, ačkoli nějaké rozdíly tu přece jenom jsou, ale k tomu se dostanu.

Nejprve k příběhu: Potom, co se na plátně mihne Rachel McAdams alias Irene Adler (že by reklama na další díl?) se bůhví odkud objeví doktor Moriarty, který je děsně geniální, ale né tak geniální jako Sherlock, ale to se dozvíme až později… Mezi tím se hlavně střílí, skáče, střílí a běhá a skáče a střílí, a to proto, že má Moriarty spoustu velkejch zbraní.

Začátek filmu je poměrně nudný. Než se všechno pořádně rozjede, tak to chvíli trvá a jak jsem říkal, Rachel McAdams ve filmu opravdu moc dlouho nepobude a to je škoda, nechápu smysl její role a zápletka s ní pak docela nudí (za to však moje oblíbená Rachel nemůže, za to může scénář Až někdy v polovině filmu se všechno pořádně rozjede a Sherlock se konečně vrací. Akce je nápaditá, přehledná a zábavná. Navíc má film větší výpravu než první díl, což je bezesporu dobře. (Podíváme se do Paříže, Německa, Švýcarska…)

Scénář ve mně budí rozporuplné pocity. Najednu stranu je vtipný (výstřednosti Sherlocka) a někdy i docela chytrý. Závěr tak vzdáleně připomíná detektivní film, což asi nikdo z nás nečekal. Nadruhou stranu je dost předvídatelný a absolutní závěr (to je hned potom detektivním konci) pak vypadá, jako by ho napsalo malé děcko. Bohužel scénář má takových logických chyb víc.

Sherlock Holmes stále vede tabulku návštěvnosti českých kin

17. ledna 2012 v 18:44 | Grace |  Game of Shadows
Akčně pojatý Sherlock Holmes s podtitulem Hra stínů zůstává druhý týden na prvním místě v tabulce nejnavštěvovanějších filmů v tuzemských kinech.

Americké zpracování dobrodružství neomylného detektiva již navštívilo téměř 130 000 diváků, kteří v pokladnách kin nechali přes 17 miliónů korun.

Na druhé místo se ve víkendové tabulce návštěvnosti dostal nový snímek Muži, kteří nenávidí ženy natočený podle švédského knižního bestselleru s Danielem Craigem v hlavní roli.

Třetí nejlákavější byl pro diváky o víkendu, podle informací Unie filmových distributorů, animovaný Kocour v botách. Snímek, který se v čele držel více než měsíc, již vydělal přes 28 miliónů korun. Následuje kombinovaný hraný i animovaný příběh Alvin a Chipmunkové 3, který o víkendu vidělo necelých 11 000 zájemců.

Páté místo stejně jako minulý týden patří filmu Alice Nellis nazvanému Perfect Days - I ženy mají své dny, který za 11 týdnů vidělo téměř 220 000 diváků.

V první dvacítce nejnavštěvovanějších filmů jsou ještě další čtyři tuzemské snímky. Na devátém místě skončil thriller Labyrint režiséra a scenáristy Tomáše Houšky. Hned za ním je debut režiséra Tomáše Zelenky Hranaři, devatenáctá příčka patří Vejdělkově komedii Muži v naději a na dvacáté skončil celovečerní debut scenáristy a režiséra Zdeňka Jiráského Poupata, odměněný dvěma cenami české filmové kritiky.

Žebříček je sestavován z údajů, které Unii filmových distributorů poskytují provozovatelé 160 největších kin v ČR. Roční výsledky této skupiny tvoří zhruba 85 procent celkové bilance všech českých kin. Pro pořadí jsou rozhodující tržby, ne počet diváků.

Zdroj: novinky.cz

Bromance aneb homo(pod)text

17. ledna 2012 v 10:48 | Grace |  Game of Shadows
Sherlock Holmes: Hra stínů stojí především na vynikající chemii mezi Sherlockem Holmesem a jeho věrným přítelem Johnem Watsonem. Nejeden divák si ale všimnul, že Hra stínů rozvádí jejich vztah směrem, který není úplně v souladu s knihami. A nebo je to jinak?

Když jsem před uvedením filmu do českých kin brouzdala po zahraničních stránkách abych si přečetla první recenze, několikrát jsem narazila na pojem "bromance," který označoval vztah Holmese a Watsona. Nad jeho překladem jsem si dloho lámala hlavu - jako "bratrská romance" mi nepřišel dostatečně úderný a výstižný. K mému podivu se čeští recenzenti tomuto označení vůbec nebránili a s otevřenou náručí ho uvítali ve svém slovníčku. Bromance je tedy neoficiálně-oficiální označení nevšedního přátelství hlavních protagonistů.

Na serveru imdb.com se ohledně tohoto pořád ještě citlivého tématu rozjela bouřivá diskuze, která mě uváděla v nejistotu, zda bude Hra stínů vážným detektivním příběhem nebo parodií na předchozí díl. Pravdou je, že Guy Ritchie se poněkud rozparádil, co se týče vztahu mezi Holmesem a Watsonem (scéna "Did you kill my wife?"), nicméně jejich společné laškování se nese spíše v duchu velmi silného přátelství, než podivného registrovaného partnerství. Možná právě přátelství, které je na dnešní poměry příliš silné, vzbuzuje dojem něčeho víc. Řekněte sami, máte se svým nejlepším přítelem nebo přítelkyní takto pevný vztah? Dokázali byste přátelství někoho ze svého okolí přirovnat ke vztahu Holmese a Watsona? Ne. Zkrátka dnešní doba tomu nepřeje.

Sherlockovskou bromanci podle mě nejlépe vystihl autor této recenze:
"...Právě jejich vzájemné hašteření, připomínající malicherné spory letitých manželů, kteří se sice vzájemně respektují, ale nevynechají jedinou příležitost vyvést si nějakou láskyplně poťouchlou zlomyslnost, která by oživila jejich skomírající vztah(...) Ženy do příběhu tedy moc nezasahují, o to víc je ale posíleno v ironické nadsázce pojaté obsesivní pnutí, jež cítí Sherlock ke svému vzdalujícímu se příteli. Ve chvíli, kdy ho v ženském převleku vyzve, ať s ním ulehne na podlahu kupé a společně takto čelí palbě kulek nebo když spolu tančí na velvyslaneckém banketu, nevnímáme, že by nám tvůrci vsugerovávali nějaké lechtivé homoerotické podtexty, ale spíše se zvýrazňuje parťácký buddy-movie aspekt filmu, jaký známe například ze série Smrtonosná zbraň...." (zdroj)

Finální verdikt zní: pokud homoerotický podtext ve filmu vidět nechcete, pak ho také neuvidíte. Holmes a Watson jsou přátelé na život a na smrt a jejich vzájemné pošťuchování, špičkování, ale i obětování a schopnost riskovat život pro druhého jsou svým způsobem vzor pro každého z nás.