Pět chyb Sherlocka Holmese

29. února 2012 v 17:28 | Grace |  Sherlock Holmes
Pět chyb, které obsahuje většina filmů o Sherlocku Holmesovi (ale ne filmy od Guy Ritchieho). Aneb proč jsou "holmesovky" od Guye Ritchieho věrnější předloze, než si většina lidí myslí.

Když v roce 2009 dorazil na plátna kin film Sherlock Holmes od Guye Ritchieho, kritici ho odsoudili jako příliš modernizovaný, stylizovaný a celkově nepovedený. Guy Ritchie to možná trošku přehnal s akcí, ale že by byl snímek nepovedený? Ale jděte. Filmové adaptace překrucovaly Holmese od první chvíle, kdy opustil stránku knihy. A po pravdě, přes všechnu bombastičnost, Ritchie se ke knižnímu Holmesovi přiblížil mnohem více než většina jeho předchůdců. A nyní, když je Sherlock Holmes: Hra stínů v kinech, vám přináším pět věcí, ve kterých se adaptace Sherlocka Holmese mýlí, ale Ritchie se jich vyvaroval.

1. Watson není tlustý idiot.
Kina uškodila Watsonovi, když jeho postavu pojímala jako potácejícího se komického tlusťocha. V knihách možná Watson neoplýval Holmesovou genialitou, nicméně stále byl užitečným přínosem. Vojenský trénik z něj udělal vynikajícího střelce, což je schopnost, která nejednou zachránila Holmesův život. Jeho lékařská praxe se zase hodí při konzultacích o příčinách smrti a také při jiných příležitostech, které vyšetřování nabízí. (...)

2. Sherlock Holmes je ve skutečnosti druh drsňáka.
Holmes má detailní znalosti o všem - od chemie až k literatuře, což je fakt drsné, ale v jiném slova smyslu. Ale v knihách (a v Ritchieho filmech) je Holmes bojovník spíše typu Samela L. Jacksona. V povídkách Watson často odkazuje na Holmesovy bojové schopnosti a amatérské boxerské zápasy. (...)

3. Sherlock Holmes je také druh idiota.
V Ritchieho prvním Sherlockovi je scéna, kdy se Watson na Holmese zlobí proto, že hraje na housle ve tři ráno, je nepořádný a experimentuje s jeho psem. Tohle není jenom způsob, jak příběh přiblížit dnešním divákům. Holmes je v knihách skutečně bezohledný blbec. Většina předešlých zpracování tuto skutečnost nebrala v potaz a z Holmese udělala jednoduše výstředního hrdinu. Ale právě tato vlastnost je nedílnou součástí jeho osobnosti. Neustále shazuje policii, každého děsí tím, že se na několik hodin bez vysvětlení vytratí a ano, hraje na housle v jakoukoliv denní nebo noční hodinu. Co jiného byste očekávali od přítele na kokainu?

4. Lovecká čepice a tvídový kabát není uniforma.
Doyle často zobrazuje Holmese jako člověka neschopného začlenit se do lidské společnosti a neznalého společenských pravidel. Ale dokonce i Doyleův Holmes věděl, že nošení lovecké čepice a tvídového kabátu by z něj udělalo předmět veřejného výsměchu. (...) Představte si člověka, který sám sebe považuje za nejlepšího detektiva na světě, jak se potlouká po Londýně maskovaný v klobouku a oranžové vestě, a pochpíte, proč byli diváci spokojení s Robertem Downeym Jr., který nosil jednoduchý pánský klobouk.

5. "Elementary, my dear Watson" neexistuje.
Možná ještě frekventovanější věta než slavná hláška z Casablanky "Zahraj to znova, Same," je Sherlockova velmi populární ale nepřesná věta "Je to prosté, milý Watsone." Tato fráze se v originálních Holmesových textech neobjevila ani jednou. (...) Ritchie se rozhodl nezvěčňovat to, ale zato zavedl nepřekonatelnou hlášku "Holllmeeeesssiii!" Jak věrný bude Ritchieho druhý pokus se teprve uvidí, ale doufejme že se v něm neobjeví ani tato chytlavá hláška ani ten zatracený klobouk.

Zdroj: nerve.com (upraveno)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Rosalinda Rosalinda | Web | 10. března 2012 v 12:56 | Reagovat

Je to pravda, knížky mě tím neskutečně překvapily, když jsem si pět z nich nedávno přečetla... Guye Ritchieho film je jim dost blízký, tedy až na tu Watsonovu otrávenost. V knížkách se Watson s Holmesem vydává kdykoliv a kamkoliv velice ochotně, až mě to párkrát zarazilo, je schopný v jedenáct večer Mary oznámit, že se Sherlockem na pár dní někam odjíždí... :D

2 Belz Belz | 7. ledna 2013 v 16:08 | Reagovat

S tím posledním s tebou nesouhlasím.
´Je to prostá dedukce,Milý Watsone´... ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama