Září 2013

Elementary rozjelo druhou řadu. Začínáme v Londýně!

27. září 2013 v 11:44 | Grace |  Elementary

Seriál Elementary stanice CBS si v průběhu vysílání první řady získal obrovský zástup fanoušků, a to jak z řad laiků, tak milovníků knižní předlohy. Není proto divu, že druhá řada byla s nadšením odklepnuta již v průběhu první série. Novou sezónu pak Elementary odstartovalo včera, 26. září, epizodou Step Nine, která se oproti předchozím dílům odehrává v Holmesově domovině - tedy Londýně. O to přitažlivější se seriál stává pro ty, kteří dosud amerického Sherlocka odmítali, třeba kvůli přílišnému odklonu od předlohy.

Druhá série přináší celou řadu novinek. Fanoušci bratří Holmesů se můžou těšit na Mycrofta v podání britského herce Rhyse Ifanse. Na scénu přijde také inspektor Lestrade či Holmesův otec, který se v moderních adaptacích objeví vůbec poprvé. Elementary tedy má čím překvapit a rozšířit svět Sherlocka Holmese o mnohé aspekty, které nám dosud zůstávaly utajeny.

Čeští diváci se s Elementary můžou setkávat také prostřednictvím televize. Pod názvem Sherlock Holmes: Jak prosté, vysílá seriál každou středu stanice Prima Love.

Pokud vás zajímá více, zamiřte na adresu elementary-sh.blog.cz. Najdete zde velké množství informací, videí, scanů z časopisů, nejnovějších fotek z placu a aktualit, a to vše pěkně po hromadě pod jednou střechou. Lepší stránku o Elementary na celém českém internetu nenajdete, to vám garantuji.

Sledujete Elementary? Co se vám na seriálu líbí, co naopak ne? Komu byste seriál doporučili?Jude Law a Sherlock Holmes 3

27. září 2013 v 8:51 | Grace |  Sherlock Holmes 3

Listopadové vydání prestižního časopisu Empire poskytne velký rozhovor s Judem Lawem, podle jehož slov Sherlock Holmes v prostředí viktoriánské Anglie brzo povstane do dalšího dobrodružství.

Law se již zůčastnil několika setkání s Warner Bros ohledně Sherlocka Holmese 3. "Nerad oslavuji filmy, které jsem natočil, ale na tyto filmy jsem velmy hrdý. Myslím, že to byl Joel Silver (producent), který řekl, 'Vytáhneme ho ze zaprášeného pokoje ven na ulici.'"

"Myslím, že Warneři to chtějí," říká Law, "celý tým to chce. Chtěli bychom, aby byl Sherlock Holmes 3 lepší než dva předchozí. Chceme se ujistit, že bude chytřejší a vtipnější ale zároveň stejný."

Přesto, naplánovat natáčení třetího Sherlocka je oříšek i pro samotného detektiva. Robert Downey Jr. jde z jednoho projektu do druhého. "Je to pomalý proces," vysvětluje Law, "Všichni jsme zaneprázdnění. Takže setkat se a vůbec začít zabralo o trochu více času, než jsme předpokládali."

Scénáře k třetímu Sherlockovi se ujal Drew Pearce (Iron Man 3).


Sherlock Holmes: Deset věcí, které jste o něm nevěděli

17. září 2013 v 16:21 | Grace |  Sherlock Holmes

1. Sherlock Holmes se měl původně jmenovat Sherrinford
Jméno ale bylo změněno na Sherlock, pravděpodobně díky stejnojmennému hráči kriketu. Tvůrce Holmese, Sir Arthur Conan Doyle, byl fanouškem kriketu a jméno Sherlock mu utkvělo v hlavě. Doyle byl také sám kriketovým hráčem a mezi léty 1899 a 1907 odehrál deset zápasů pro Marylebone Cricket Club. Zajímavostí je, že Baker Street je taktéž situována v části Londýna zvané Marylebone.

2. První román se Sherlockem Holmesem byl vlastně fiasko
Detektiv Sherlock Holmes debutoval v románu Studie v šarlatové (1887). Sedmadvacetiletý Doyle příběh napsal za tři týdny. Inspirací se mu stal skutečný člověk - lektor univerzity v Edinburghu, doktor Joseph Bell, který údajně dokázal stanovit diagnózu svých pacientů z pouhého pohledu v okamžiku, kdy vstoupili do jeho ordinace. Další inspiraci Doyle získal z fiktivního detektiva Augusta Dupina, kterého stvořil Edgar Allan Poe. Doyle napsal Studii v šarlatové v Portsmouthu, kde si krátil volné chvíle mezi pacienty. Román byl odmítnut mnoha vydavateli a nakonec publikován v Beeton's Christmas Annual. Prodejnost nicméně nebyla dobrá a román byl brzo zapomenut.

3. Druhý Sherlock Holmes byl výsledkem večeře s Oscarem Wildem
Jednou osobou, která obdivovala první román byl editor Joseph Stoddart, který vydával Lippincott's Monthly Magazine. Na večerní párty v roce 1889 přesvědčil Doyla, aby napsal další román s detektivem Sherlockem Holmesem, který by pak sám otisknul v magazínu. Wilde, který byl jedním z návštěvníků párty, taktéž magazínu přispěl - byl to jeho jediný román, dnes dobře známý Obraz Doriana Graye.

4. Sherlock Holmes nenosil loveckou čepici. Skoro.
Slavný obraz Holmese s loveckou čepicí je výsledek obrázků, které doprovázely krátké příběhy tištěné od roku 1891 v magazínu Strand. Tou dobou se Sherlock pomalu stával celosvětovou senzací. Sidney Paget, autor ilustrací, nakreslil detektiva s loveckou čepicí, když Sherlock vyšetřoval záhady domů v malé vesnici. Většina lidí se ale domnívá, že detektiv nosil čepici pokaždé, když odjel vyšetřovat případ.

5. a 6. Postava Sherlocka Holmese má na kontě nejvíce fimů vůbec, ale ne tak docela
Podle IMDb se Holmes objevil v 226 filmech a od konce 19. století byl hrán nesčetným množstvím herců.
Tak to platí, pokud počítáme pouze s lidmi. Drákula byl natočen vícekrát, než Sherlock Holmes. Má na kontě 239 filmů, ale jelikož Drákula je člověkem pouze napůl, status nejčastěji ztvárněné lidské bytosti náleží Sherlocku Holmesovi.

7. Sherlock Holmes nededukuje
Místo toho abdukuje, což je technicky přesný pojem pro logické uvažování. Rozdíl mezi dedukcí a abdukcí spočívá v tom, že abdukce stojí na pozorování, jehož výsledek nemusí být vždy pravdivý. Naproti tomu výsledkem dedukce - tzn. analýzy všech dostupných dat, je vždy pravda. Jelikož jsou ale Holmesovy závěry vždy pravdivé, možná nakonec přece jen dedukci užívá...

8. Holmes nikdy neřekl 'Je to prosté, milý Watsone.'
Alespoň ne v původních příbězích od A. C. Doyla. Holmes často říká 'Je to prosté!' a 'Můj milý Watsone' ale nikdy neužije tato slova v jedné větě. První zaznamenaný případ použití této notoricky známé fráze se objevil v románu P. G. Wodehouse z roku 1915 Psmith, Journalist.

9. Muzeum Sherlocka Holmese se nachází i nenachází na 221B Baker Street
Ačkoliv muzeum v Londýně nese oficiální adresu 221B, budova se ve skutečnosti nachází mezi 237 a 241 Baker Street, což z ní v podstatě (neoficiálně) dělá číslo 239.

10. Sir Arthur Conan Doyle není jen Sherlock Holmes
Vedle mnoha dalších úspěchů, Doylova právní kampaň vedla k založení Court of Criminal Appeal. Za svou žurnalistickou práci během Druhé búrské války byl pasován na rytíře. Příběh, který napsal v osmdesátých letech devatenáctého století popularizoval mýtus o Mary Celeste /více info wiki/. Napsal historcké romány, kterých si cenil mnohem více, než svých detektivek. Winston Chruchill přiznal, že byl oddaným fanouškem Doylových historických románů. Doyle také napsal science-fiction, například Ztracený svět (1912), který se stal inspirací pro Crichtonův Jurský park a následně také Spielbergův film Ztracený svět. Doyle se také účastnil případů ve skutečném životě. Julian Barnes napsal na základě skutečných událostí román Arthur a George. Jde o případ, kdy byl Angličan indického původu George Edalji obviněn z mrzačení hospodářských zvířat v hrabství Staffordshire. Na obranu Edaljiho se do případu vložil Arthur Conan Doyle /více wiki/.


TV Guru představuje nový web o Sherlockovi!

7. září 2013 v 17:00 | Grace |  Other

Skvělá zpráva pro všechny fandy Sherlocka! Na českém internetovém nebi nedávno zapustila kořeny nová webová stránka o britské verzi příběhů slavného detektiva. Kromě standardních informací jako jsou popisy postav, obsahy jednotlivých dílů či zajímavosti přináší i tématické články zabývající se různými polemickými otázkami. Přemýšleli jste někdy, jaké známky by měl Sherlock Holmes na vysvědčení či jaké heslo by použil k zablokování svého telefonu?

Pokud vás zajímá více, navštivte web tvguru.cz/sherlock ještě dnes!

Další Sherlock na cestě! Kdo si zahraje slavného detektiva tentokrát?

5. září 2013 v 12:48 | Grace |  Sherlock Holmes

Novým přírustkem do adaptací inspirovaných nejznámějšími příběhy Sira Arthura Conana Doyla je britský počin "A Slight Trick of the Mind".

Natáčení nového příběhu začne v dubnu ve Velké Británii. Jedná se o film z produkce Lena Blavatnika a BBC Films, BBC Films se také podílí na financování. Na režisérskou stoličku usedne Bill Condon a postavu slavného detektiva si nezahraje nikdo jiný, než sám Sir Ian "Gandalf" McKellen.

Film ovšem nebude založen na nám dobře známých příbězích od Doyla, ale na knize od jednoho z jeho pokračovatelů. Román A Slight Trick of the Mind, který vyšel v roce 2005, napsal americký spisovatel Mitch Cullin, scénář pak pochází z pera Jeffreyho Hatchera.

Děj se odehrává v roce 1947. Sherlock Holmes si již delší dobu užívá důchod v nudné vesničce v Sussexu. Spolu s ním obývá dům také paní domácí, jejíž syn příležitosně pracuje jako amatérský detektiv.

Nic ale není, jak se na první pohled zdá a Sherlock musí místo poklidně stráveného důchodu oprášit staré vzpomínky. Slavného detektiva totiž dostihne nevyřešený případ, který zůstal nepovšimnut po padesát let. Detektiv si pamatuje pouze střípky svého vyšetřování - spor s rozhněvaným manželem a tajné pouto s jeho krásnou, ale nestálou manželkou.

Film bude již druhou spoluprácí mezi režisérem Condonem a hercem, kterého proslavila série Pán prstenů, McKellenem. Předtím se setkali při práci na filmu Gods and Monsters (Bohové a monstra), které bylo ověnčeno prestižním Oscarem za nejlepší scénář. McKellen tehdy také utržil nominaci za nejlepšího herce.

"Román Mitche Cullina není tak úplně o řešení záhad, ale o jejich přijetí v životě. Jsem nadšená z toho, kolik talentovaných lidí se sešlo, aby přivedlo tento film k životu," říká Anne Carey, producentka filmu.

Těšíte se na nového Sherlocka? Jak vnímáte současný sherlockovský boom? Podělte se o své názory v komentářích!


Iron Man 3: Honest Trailer

4. září 2013 v 9:22 | Grace |  Iron Man

Sérii "Honest Trailers" (upřímné trailery) určitě dobře znáte. Skupinka talentovaných fandů čas od času vypustí "trailer" na aktuálně populární film, ve kterém vypíchnou nejšťavnatější momenty plné chyb, nelogiky, wtf scén a různých kiksů v obsazení a ději. Po videích k Iron Manovi 1 a 2 teď dorazil i vtipný trailer na nejnovějšího Iron Mana. Jak se vám líbí?