Prosinec 2013

Hra stínů představuje nové produkční fotografie

30. prosince 2013 v 10:46 | Grace |  Game of Shadows

Od premiéry druhé holmesovky Guye Ritchieho už uplynuly dva roky. To ale neznamená, že o Hře stínů víme všechno - nyní se například můžete pokochat novými fotografiemi míst natáčení, a to především Holmesova apartmá na Baker Street. Produkční designérkou pro oba filmy - tedy jak pro Sherlocka Holmese, tak Hru stínů, se stala Sarah Greenwood, která byla za svoji práci na prvním Sherlockovi (2010) nominována na prestižního Oscara. Sarah má na kontě celkem čtyři nominace - předtím uspěla s dobovými dramaty Pýcha a předsudek (2006) a Pokání (2008) a minulý rok s filmem Anna Karenina (2012).

imagebam.com imagebam.com imagebam.com

imagebam.com imagebam.com imagebam.com

imagebam.com imagebam.com imagebam.com


Holmes a Watson jsou volní! Skoro...

29. prosince 2013 v 12:28 | Grace |  Sherlock Holmes

Sherlock Holmes vznikl před více než 125 lety (první román byl vydán v roce 1887, poslední povídka pak v roce 1927). Zatímco ve Velké Británii to znamená, že Sherlock Holmes může být volně interpretován a adaptován jinými autory bez oficiálního souhlasu potomků slavného spisovatele, ve Spojených státech je Sherlock Holmes stále pod ochranou autorských práv.

Většina Doylových příběhů je již veřejnou doménou, nicméně povídky vydávané po roce 1923 zůstávají pod ochranou autorských práv až do roku 2022 (více tady). Doylovy potomci - Conan Doyle Estate - tvrdí, že prvky použité po roce 1923 jsou zakotveny už v příbězích vydaných před tímto zlomovým rokem (přirozeně) a tím pádem se na ně vztahují autorská práva stejně tak, jako na povídky vydané následně. Právě toto tvrzení se ale snažil vyvrátit právník a uznávaný holmesolog Leslie S. Klinger.

Podařilo se mu to? Inu, posuďte sami. Soud došel k závěru, že Sherlock Holmes a veškeré prvky použité v románech a povídkách vydaných před rokem 1923 jsou veřejným vlastnictvím a společnost s nimi může libovolně nakládat. Ovšem dialogy, postavy či jejich vlastnosti použité v povídkách vydaných po již zmíněném roku jsou stále pod ochranou zákonů a k jejich použití musíte zaplatit nemalou částku.

V praxi to znamená, že Sherlock Holmes a doktor Watson můžou být interpretováni jakkoliv a kýmkoliv, pokud ovšem dotyčný autor nebude odkazovat na okolnosti Holmesova odchodu do důchodu či na Watsonovo druhé manželství - jednoduše řečeno na cokoliv, co se v objevilo v příbězích vydaných po roce 1923.

"Sherlock Holmes patří světu," uvedl Leslie S. Klinger po skončení soudního řízení, "toto rozhodnutí soudu to jasně dokládá. Ať už jde o moderní adaptace v současnosti (Sherlock od BBC, Elementary od CBC), energické, silné interpretace jako Sherlock Holmes od WarnerBros., nebo nesčetné množství nových příběhů od spisovatelů inspirovaných těmito postavami, lidé chtějí oslavovat Holmese a Watsona. Teď můžou, aniž by se museli obávat útlaku ze strany dědiců Arthura Conana Doyla."

Toto soudní rozhodnutí se vztahuje pouze na státy USA. Ve Velké Británii je celý kánon Sherlocka Holmese veřejným vlastnictvím od roku 2000.


Ruský Sherlock Holmes: přehled anotací nových epizod

27. prosince 2013 v 12:06 | Grace |  Sherlock Holmes (rus.)

Nová adaptace Sherlocka Holmese z Ruska se představuje celkem v 16 dílech. Jednotlivé dvouepizody byly odvysílány v listopadu tohoto roku. V roli Holmese se nám představuje Igor Petrenko, jeho přítele Watsona si pak zahrál Andrej Panin. Režii má na starosti Andrey Kavun. Další informace si můžete přečíst ve starších článcích tady a tady.

1-2 "221B Baker Street"
První dvě epizody nesou název "221B Baker Street" a jak už název napovídá, popisují úvodní setkání ústřední dvojice a jejich první společné dobrodružství. Doktor John Watson přijíždí do Londýna poté, co utrpěl zranění v Afghanistánu. Ocitá se uprostřed velkoměsta bez přátel či rodiny a při hledání vhodného bydlení potkává mladého muže, který se mu představuje jako Sherlock Holmes. Jejich setkání skončí pro Watsona úspěchem, ale doktor brzy zjišťuje, že sdílením bytu se svým novým přítelem dává v sázku svůj vlastní život.

3-4 "Rock, scissors, paper" (Kámen, nůžky, papír)
Starý známý doktora Watsona, Peter Small, navštíví svého přítele na Baker Street a přímo v jeho bytě umírá. V honbě za člověkem zodpovědného za jeho smrt Holmes zjišťuje, že Small byl napojen na Band of Cabman (Gang Taxikářů), jehož členové páchají trestné činy aniž by zanechaly nějaké stopy. Jediným vodítkem se Holmesovi stává stará fotografie, která je mu však záhy ukradena mladou ženou jménem Irene Adler.

5-6 "Clowns" (Klauni)
Po bombovém útoku v centru Londýna je zabit fotograf a Holmes se snaží najít spojení mezi útokem a ukradenou fotografií. Irene Adlerová byla unesena a Holmes brzy pochopí, že za její záchranu bude muset položit nemalou oběť.

7-8 "The Mistress of Lord Maulbré" (Paní Lorda Maulbrého)
Čtyři ženy byly zavražděny, viník je dopaden a čeká na soud. Zatímco policie připravuje podklady pro jeho usvědčení, Holmes je přesvědčen o jeho nevině a spolu s Watsonem bojuje s časem při snaze o jeho záchranu.

9-10 "The Adventure of the Musgrave Ritual" (Dobrodružství musgraveského rituálu)
Sir Reginald Musgrave brzy dovrší věk 33 let a podle tradice bude nucen podstoupit tajemný rituál, prostřednictvím kterého se stane právoplatným dědicem Musgravů. Jelikož byl ale při stejném rituálu zabit jeho otec, rozhodne se ve strachu o svůj vlastní život požádat o pomoc detektiva Holmese. Holmes a Watson se tedy vydávají do severního Skotska na hrad Musgravů a společně naleznou klíč k pokladu Charlese I., který se podle tradice ukrývá na hradě.

11-12 "Hallifax"
Watson publikuje své memoáry o Sherlocku Holmesovi čímž se oba pomalu dostávají do podvědomí obyvatel Londýna. Brzy jsou ale nuceni opustit svoje apartmá na Baker Street. Zatímco je Holmes zaměstnán novým případem, Národní banku Anglie postihne zvláštní událost. Žena jménem Ebenezer Bucley smění kufřík s penězi za čisté zlato a po odchodu z banky je zavražděna. Holmes přichází ke zjištění, že mezi paní Bucleyovou a jeho současným případem existuje spojení. Oba se jsou ale jen malou částí plánu někoho, jehož cílem je podlomit ekonomiku Velké Británie.

13-14 "Holmes' Last Case" (Holmesův poslední případ)
Během vánočního večírku pod záštitou The Estate of Count Brachear je za neznámých okolností zabit jeho organizátor. Holmes a Watson jsou přivoláni na místo činu. Watson je překvapený Holmesovou novou metodou, kdy detektiv manipuluje s důkazy, aby přivedl inspektora Lestrada na špatnou stopu. Během vyšetřování dostává detektiv vzkaz od záhadné ženy - jde o prosbu o pomoc od Irene Adlerové. Nedbajíc na Watsonovo varování, Holmes se rozhodne zachránit Irene s vědomím, že možná bude muset obětovat vlastní život.

15-16 "The Hound of the Baskervilles" (Pes baskervillský)
Tři roky po Holmesově smrti vydává Watson příběhy o slavném detektivovi. Na Baker Street je otevřeno malé vzpomínkové muzeum. Watson je ženatý s paní Hudsonovou, ale jeho život je bez případů a dobrodružství poněkud nudný, a tak se rozhodne vzít případ smrti mladého muže. Vyšetřováním zjišťuje, že vraždě předcházelo zmizení jistých tajných dokumentů. Watson si uvědomuje, jak je důležité mít vedle sebe spolehlivého přítele a ke svému překvapení brzy jednoho nachází.


Holmessherlock.blog.cz vám přeje veselé Vánoce a šťastný nový rok!

23. prosince 2013 v 10:58 | Grace

Milí návštěvníci,
přicházejí Vánoce a s nimi i čas na každoroční vánoční článek. Dovolte mi, abych vám všem z celého srdce poděkovala za vaši přízeň v uplynulém roce, za každou návštěvu a všechny pozbudivé komentáře, ať už zde na blogu či přes e-mail. Speciální díky patří mým spřáteleným blogům, především Nell, Ajjince a Tomato za jejich podporu, které se nesmírně vážím!

Přeji vám hodně dárků pod stromečkem, hromady sněhu a do nového roku hodně štěstí, zdraví a spokojenosti. Ať strávíte Vánoce s těmi, které máte rádi a do nového roku vkročíte správnou nohou!

Nezapomínejte, že příští rok začíná ve znamení Sherlocka Holmese! Hned prvního ledna startuje dlouho očekávaná třetí řada seriálu Sherlock od BBC. Doufejme také, že se konečně dočkáme nějakých konkrétnějších informací o třetím filmu.

Zároveň bych vás prostřednictvím tohoto článku chtěla chtěla seznámit s mou poslední fan fiction povídkou. Jde teprve o můj druhý (dokončený) pokus o povídku a tentokrát se týká britského seriálu Merlin. A protože fanoušci Sherlocka jsou tak trochu i fanoušci Merlina (dřív nebo později, věřte mi) a jelikož vím, že mezi svými SB už pár takových fandů mám, řekla jsem si, že nebude na škodu rozšířit okruh svých čtenářů. Pokud tedy budete mít chuť něčím si zpestřit vánoční prázdniny, nemáte problém se směšně jednoduchou angličtinou a nevadí vám menší dávka angsty žánru, zamiřte sem.

Nakonec už jen: Veselé Vánoce a šťastný nový rok!

Vaše Grace

Magazín Fortune představuje lednovou obálku s RDJ

22. prosince 2013 v 16:32 | Grace |  Robert Downey Jr.

Nedávno jste měli možnost zhlédnout videa z focení nového photoshootu Roberta Downeyho Jr. pro magazín Fortune. Nyní se k nám dostávají první fotky a obálka lednového vydání časopisu. Fotografie jsou zatím v nízké kvalitě, ale přesto představují příjemné osvěžení co se týče novinek o tomto úspěšném herci. Doufejme, že se brzo dočkáme většího množství nového materiálu.


imagebam.com imagebam.com imagebam.com

imagebam.com imagebam.com imagebam.com


Robert Downey Jr. zatančil pro Fortune Magazine

18. prosince 2013 v 14:35 | Grace |  Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr. se objeví v nadcházejícím čísle časopisu Fortune Magazine a v rámci nového photoshootu si před kamerami i zatančil. Taneční video si můžete prohlédnout pod článkem, další materiál k photoshootu najdete zde. Videa bohužel nejsou příliš kvalitní, ale pro pobavení jistě postačí :-)

Downey se také objevil v žebříčku Nejvýdělečnějších herců, který každoročně sestavuje prestižní magazín Forbes. Iron Man 3 se sice stal nejvýdělečnějším filmem roku, ale představitel Iron Mana a Sherlocka Holmese se umístil "až" na druhém místě. První příčku obsadil Dwayne Johnson, který uspěl především díky šestému pokračování série Fast & Furious, G. I. Joe: Retaliation a dalším dvěma filmům. Třetí místo obsadil Steve Carrel. Na dalších příčkách se umístili: Vin Diesel, Sandra Bullock, zesnulý Paul Walker, Billy Crystal, John Goodman, Chris Hemsworth a Jennifer Lawrence.

Všem umístěným gratulujeme!


Zdroj: forbes.com

The Judge: První oficiální foto

10. prosince 2013 v 11:32 | Grace |  Robert Downey Jr.

Konečně se k nám dostává první oficiální fotka z filmu The Judge, nového dramatu s hvězdným obsazením. Robert Downey Jr. hraje roli advokáta, který se snaží obhájit svého otce (Robert Duvall) podezřelého z vraždy. V dalších rolích uvidíme Veru Farmigu, Vincenta D'Onofria, Melissu Leo, Davida Krumholtze či Billyho Boba Thortona.

Film natáčí režisér David Dobkin podle scénáře Nicka Schenka (Gran Torino) a Billa Dobuqua.

loading
Robert Downey Jr. (Hank Palmer) a Robert Duvall (Glen Palmer)

The Judge přijde do kin 10. října 2014.


Benedict Cumberbatch v aktuálním tisku

1. prosince 2013 v 11:16 | Grace |  Sherlock Holmes

V aktuálním čísle časopisu Svět v obrazech můžete najít článek o britském herci Benedictu Cumberbatchovi, známému především díky roli detektiva Sherlocka ve stejnojmenném seriálu BBC.

Časopis skutečně dostál svému názvu - Benedicta totiž najdete na celých pěti stranách, a to na fotografiích z photoshootu, sci-fi filmu Star Trek či dramatu The Fifth Estate. A aby toho nebylo málo, postava Sherlocka Holmese vévodí žebříčku sta nejvlivnějších osob, které nikdy neexistovaly. John Watson se pak umístil na 93. místě.

Svět v obrazech je k dostání ve všech dobrých trafikách za 60 Kč.


Číslo si můžete prolistovat zde.