Game of Shadows

Sherlock v lednu dorazí do českých kin

27. prosince 2011 v 10:11 | Grace
Článek z life.ihned.cz. Berte ho jako malou rekapitulaci...

Již v prvním lednovém týdnu dorazí do českých kin nové filmové putování detektiva Sherlocka Holmese a jeho parťáka Dr. Watsona. Tentokrát se spolu pokusí vyřešit vraždu rakouského korunního prince, v níž nemůže mít prsty nikdo jiný než Holmesova věčná nemesis profesor Moriarty.

Již 5. ledna se v kinech objeví americký film Sherlock Holmes s podtitulem Hra stínů, ve kterém účinkují Robert Downey Jr. a Jude Law, dále Jared Harris, Eddie Marsan, Stephen Fry a dámský tandem Rachel McAdamsová a Noomi Rapaceová. Distribuční společnost Warner Bros snímek již představila novinářům.

Film režiséra Guye Ritchieho je druhým novodobým ztvárněním příběhů slavného detektiva, kterého režisér pojal jako akčního hrdinu.

Recenze 80%

26. prosince 2011 v 11:49 | Grace
Profesor Moriarty (Jared Harris), geniální matematik, špičkový boxer, milionář a mezinárodní politik, cosi kuje a hodlá uvrhnout celou Evropu do chaosu. Zabránit mu v tom mohou jen Sherlock Holmes, Watson a nově také cikánská věštkyně (Noomi Rapaceová) a Holmesův homosexuálnější bratr Mycroft (Stephen Fry).

Recenze ani nemusí být příliš dlouhá, protože film je v mnohém podobný prvnímu. Stále platí zvláštní vztah z prvního dílu, kdy Holmes je buď psychicky chorý nebo na tripu a provádí Watsonovi hrozně ošklivé věci, aniž by ho tento za to zabil nebo navždy opustil (i když tím neustále vyhrožuje). I akční scény a šílené dedukce působí velmi podobným dojmem jako v jedničce, jen jsou snad ještě více matrixoidní.

Zásadnější změna spočívá v tom, že se tentokrát více cestuje (vlakem, autem, na koních i na mule), po Anglii i po Evropě, takže výsledek více připomíná tradiční bondovku.

Eiffelovka se ve filmu vyskytuje celkem dvě a půl sekundy.

Hra stínů - spousta nedovařeného potenciálu

25. prosince 2011 v 12:13 | Grace
Recenze z webu kfilmu.net

Guy Ritchie má pověst největšího režisérského machra a jeho Sherlock Holmes jedné z nejpříjemnějších výplachovek poslední doby. Madonnin ex se naoko odklonil od své dosavadní tvorby, aby přivedl na svět slavného londýnského detektiva, přesto se nakonec své filmografii nijak nevzdálil. Polovina diváků se cítila uražena nedodržením předlohy, druhá polovina upozorňovala na to, že až tenhle obraz Holmese v jeho podstatě vystihuje. Rozčeří vody i dvojka?

Nerozčeří, podobná se totiž jedničce tak bezvýhradně, až člověka napadne, že "vše již bylo vyřčeno". Hra stínů je o něco bombastičtější a natripovanější, jak má správný sequel blockbusteru být, ale jinak nabízí stejný recept, kde možná šéfkuchař přidal víc koření, ale jinak se není čeho bát. Pokud ale rádi obměňujete chutě, budete nejspíš zklamaní, protože s ničím neotřelým oproti minule Ritchie nepřichází. Vzhledem k tomu, že nic podobného ale nesliboval, mu to jen těžko můžeme vytýkat v prvním plánu.

Jude Law v show Davida Lettermana

23. prosince 2011 v 12:58 | Grace
Stejně jako Robert Downey Jr., tak i Jude Law navštívil v rámci propagace Sherlocka Holmese: Hry stínů show Davida Lettermana.

Rozhovory s Robertem a Jaredem

23. prosince 2011 v 12:51 | Grace
Interview s Robertem Downeym Jr. (Holmes) a Jaredem Harrisem (Moriarty).


Recenze: "Holmes krůček od sebedestrukce"

21. prosince 2011 v 16:06 | Grace
Hollywoodská dvojka se vším dobrým i špatným, co k tomu patří. Ústřednímu tandemu to pořád skvěle šlape (i když chvílemi je Holmes už magor přes čáru), děj má patřičnou zašmodrchanost, akční scény jsou velkolepé a Jared Harris je překvapivě skvělý Moriaty.

Každý hrdina potřebuje svou Nemesis. Neo má agenta Smithe, Superman Lexe Luthora, Batman Banea (o tom se již brzy přesvědčíme) a takový Zdeněk Troška má všechny filmové kritiky. Holmesův temný stín nese jméno Moriaty. Geniální matematik, který má peněz na rozdávání a využívá jich pro nejrůznější politické fígle, je Holmesovi rovnocenným soupeřem jak intelektem, tak fyzičkou. Jejich střet je nevyhnutelnou srážkou dvou supernov, ve které je paradoxně za toho slabšího Holmes, neboť ti, kdo hrají podle pravidel, jsou vždy v nevýhodě. To samozřejmě neznamená, že by byl hrdina předurčen k pádu. Jednoduché to mít ale nebude. Aby zabránil Moriatyho (Jared Harris) ďábelskému plánu, který může rozpoutat válku po celé Evropě, bude potřebovat nejen věrného Watsona (Jud Law), ale i krásnou cikánku Simzu (Noomi Rapace).

Pokračování tady

Videorecenze

21. prosince 2011 v 15:39 | Grace
Krátká videorecenze pro Los Angeles Times.

Nové TV spoty další videa

20. prosince 2011 v 17:48 | Grace
Sherlock Holmes doslova válcuje americká kina (i když je známo, že jeho první díl měl tržby mnohem vyšší). Jestli ještě pořád váháte s návštěvou kina, tyto TV spoty vás určitě přesvědčí.


Hra stínů jedničkou v amerických pokladnách

19. prosince 2011 v 19:40 | Grace
O kasovním úspěchu Sherlocka Holmese: Hry stínů jsem vás již informovala. Tentokrát se můžete podívat na doprovodné video.

Recenze ze Slovenska

19. prosince 2011 v 16:49 | Grace
Po první české recenzi tu máme také recenzi ze sousedního Slovenska, která je vesměs pozitivní.

Když jsem přibližně před dvěma lety na svůj blog psal recenzi na první díl Sherlocka Holmese z dílny anglického režiséra Guye Ritchieho, měl jsem vůči jeho volné adaptaci postav Sira Arthura Conana Doylea několik výhrad, které mi bránily snímek ohodnotit lépe než na 50 procent. Musím se přiznat, že během těch dvou let jsem daný film viděl víckrát a hodnocení bych s určitostí zlepšil, pochopil jsem totiž, že jde o modernizovanou zábavu, která i těm mladším přibližuje postavu slavného detektiva a jeho pomocníka Doktora Watsona. Po dvou letech jsem se do kina v předstihu odebral na druhou část a mohu s čistým svědomím napsat, že až na některé Ritchieho výstřelky se pokračování Sherlocka Holmese s podtitulem Hra stínů přiblížilo ke knižním verzím, a to alespoň v některých aspektech, které mi v předchozím výtvoru chyběly.
Tyto Vánoce se tedy na stříbrné plátna vrací stará sestava v čele s Ritchiem, vedle něhož samozřejmě nechybí ani Robert Downey Jr. a Jude Law. V první řadě bych pochválil scénáristy Mulroneyovi, že se nepustili podobnou cestou, jak to v případě první části udělalo kvarteto vedené Michaelem Robertem Johnsonem, které tehdy až příliš popustilo uzdy své fantazie a já osobně si myslím, že námět nebyl zrovna nejvhodnější. Na druhé straně ale byl poskytnut prostor hereckým výkonům, čímž se hlavní postavy dostaly do povědomí veřejnosti ve své obnovené, úspěšné podobě. Scénář je tedy v tomto případě minimálně o jednu třídu "střízlivější", hádanky a stopy jsou efektivní, s přehledem vnímány a řešeny nejen samotným Holmesem, ale i Watsonem - děj se posouvá díky relativně sofistikovaným vsuvkám, které umožňovaly skupince kolem anglického detektiva postupovat krok za krokem v případě jeho snad nejslavnějšího nepřítele, profesora Jamese Moriartyho.

Noomi Rapace na premiéře ve Stockholmu

18. prosince 2011 v 19:37 | Grace
Noomi Rapace se zúčastnila premiéry Sherlocka Holmese: Hry stínů ve švédském hlavním městě - Stockholmu.

První čísla Hry stínů

18. prosince 2011 v 19:25 | Grace
Jak si vede Sherlock Holmes: Hra stínů v Americe? Kolik už má na kontě a jak film hodnotí diváci i kritika?

Akční, dobrodružný snímek Sherlock Holmes: Hra stínů stojí v čele návštěvnosti třech sequelů v USA (dalším je Mission Impossible - Ghost Protocol a Alvin a Chipmunkové 3). Přes víkend vydělal v amerických kinech přes 40 milionů dolarů (3700 kin).

A jak diváci film hodnotí?
Na nejnavštěvovanějším americkém filmovém serveru rottentomatoes.com si od kritiků zatím vysloužil hodnocení pouze 61% s klesavou tendencí (ještě včera měl 63%), návštěvníci kin ale filmu dávají rovných 85% což je o 4% víc, než má první Sherlock Holmes (2009).

Na serveru imdb.com se Hra stínů může pochlubit 7,8/10 (1 538 hodnotitelů), což je velmi dobré číslo.

Doufejme, že se výše uvedená čísla budou jen zvyšovat.

Natáčení Hry stínů

16. prosince 2011 v 20:47 | Grace
Máme tady další video z natáčení druhého Sherlocka Holmese doplněné komentáři herců. I když žádné nové záběry nepřináší, určitě stojí za zhlédnutí.


Guy Ritchie zamýšlel pro Hru stínů 3D formát

15. prosince 2011 v 20:17 | Grace
Guy Ritchie chtěl původně točit Sherlocka Holmese: Hru stínů v 3D, ale nakonec od tohoto úmyslu odstoupil, protože mu to nepřišlo "inovativní".

Robert v show Davida Lettermana

15. prosince 2011 v 13:58 | Grace
Robert Downey Jr. se včera objevil v show Davida Lettermana.

Videa z londýnské konference

14. prosince 2011 v 22:30 | Grace
Guy Ritchie, Robert Downey Jr., Jude Law a Noomi Rapace se zúčastnili konference k Sherlocku Holmesovi: Hře stínů v Londýně.

Zahraniční recenze

14. prosince 2011 v 17:28 | Grace
Překlad velmi pozitivní recenze z webu movievu.info.

Tohle je věc, kterou miluji, když jdu do kina - být pořádně a příjemně překvapený. (...)
Zápletka je ve své podstatě velmi jednoduchá. Uplynulo hodně času od prvního filmu. Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) je na stopě svému největšímu nepříteli - profesoru Moriartymu (Jared Harris). Moriartyho osobní i celkové plány jsou příliš zásadní na to, aby je Holmes ignoroval, a tak zatáhne Watsona (Jude Law) do "posledního" velkého dobrodružství. (...)
Sherlock Holmes: Hra stínů se vyvaroval přesně těch nedostatků, které obsahoval první díl - není předvídatelný, boří hranice a pracuje s mnohem lepším záporákem hodným Holmesova intelektu.
Vše se stává vážnějším a osobnějším. Film se může pochlubit dvěmi skvělými částmi - jednou na začátku a druhou na konci filmu (Doyleovi čtenáři můžou hádat, co mám na mysli) - to dělá druhého Holmese filmem, který určitě stojí za návštěvu kina.
Ve filmu jsou tři scény, které Hru stínů povyšují do další dimenze. Tyto scény jsou bezesporu vizuálně a emocionálně bezchybné. Od rychlé a zběsilé honičky v lese ke scéně, kdy Holmes nechá Watsona chopit se otěží posledních 15 minut (jedna z nelepších scén je také šachová partie). (...)
Konec je sám o sobě hoden ovací ve stoje. Dokazuje, že jsme vlastně ještě nic neviděli. Ve skutečnosti se všechno vymkne kontrole do té míry, že si diváci nemůžou být jistí tím, jestli má Ritchie dostatek kuráže, aby zabil jednu z důležitých postav. (...)

Další TV spoty!

14. prosince 2011 v 11:15 | Grace
Nadupané TV spoty s menším množstvým nových záběrů.

Jarred Harris vyděsil Roberta Downeyho Jr.

13. prosince 2011 v 19:41 | Grace
Herec Robert Downey Jr. řekl, že byl "opravdu vyděšený" když filmoval scény s Jaredem Harrisem ve filmu Sherlock Holmes: Hra stínů.

Robert Downey Jr. hraje roli britského detektiva Sherlocka Holmese.

"V sázce bylo mnoho, v každé scéně a měli jsme také náročné kamerové natáčení. Je to opravdu strašidelné. O co se Jared snažil ale nebylo osobní. Bylo to jako: "Nechci se ztrapnit. Chci udělat dobrou práci..." řekl Downey.

"Všechno, co Jared Harris udělal v průběhu natáčení filmu, bylo narychlo a měli jsme velmi málo času na přípravu. Byl to pro mě šok a hrůza. Myslím, že to, co do filmu přinesl, byla ve skutečnost část jeho samotného," dodává Downey.

Soundtrack 2 ke Hře stínů online!

13. prosince 2011 v 18:27 | Grace
Pokračujeme...

Soundtrack ke Hře stínů online!

13. prosince 2011 v 18:09 | Grace
Pro všechny milovníky filmové hudby tu mám skvělou novinku - na internetu je přístupný soundtrack k druhému Sherlocku Holmesovi. A je víc než dobrý!

Rozhovory s herci

13. prosince 2011 v 14:16 | Grace
Rozhovory s Robertem Downeym Jr., Judem Lawem a Rachel McAdams.

Jak Hans Zimmer natáčel soundtrack...

12. prosince 2011 v 16:13 | Grace
To, že se Hans Zimmer při nahrávání soundtracku ke Hře stínů inspiroval na Slovensku, už jsem psala zde. Nyní se můžete podívat na dvě ukázková videa.

Recenze

12. prosince 2011 v 13:34 | Grace
První česká recenze, kterou přinesl sever moviezone.cz Sherlocka Holmese příliš nepochválila. "Druhého Sherlocka dokonale charakterizuje sousloví prázdná velkolepost. Hezké obrázky nahrazují příběhovou rafinovanost."

Sherlock Holmes v Římě

12. prosince 2011 v 10:36 | Grace
Robert Downey Jr., Guy Ritchie a producenti přijeli do Říma propagovat druhého Sherlocka Holmese.
 
 

Reklama