Knihy

Sherlock Holmes se vrací. Pište autorovi, pokud rozluštíte jeho šifru

5. listopadu 2012 v 17:56 | Grace

Nový příběh Sherlocka Holmese napsal autor Vražd v Midsomeru a posvětili jej dědici Arthura Conana Doyla. V jeho úvodu naleznete tajnou číselnou šifru, jejíž řešení zná pouze autor Anthony Horowitz. Napište mu, pokud si myslíte, že jste ji rozlouskli.

"Případ čeká, Watsone!" Tak začínal svá pátrání slavný Sherlock Holmes. Píše se rok 1893, Watson sedí v domově důchodců a vzpomíná. Sbírka příběhů, které se svým milovaným Holmesem prožil, nebude kompletní, dokud nezaznamená ještě ten poslední, v němž nešlo o nic méně než o záchranu britského impéria. A tak znovu otvírá dveře na Baker Street a popisuje brilantní detektivovy úvahy. Vychází zbrusu nový Sherlock Holmes z pera Anthonyho Horowitze. Jmenuje se Dům hedvábí a vydává ho Argo.

Legenda v číslech
V letech 1887-1927 A. C. Doyle napsal 56 povídek a 4 romány, které tvoří základní holmesovský kánon. Další stovky případů vymysleli neoficiální i posvěcení Doylovi pokračovatelé. Celkem 56 případů vypráví doktor Watson, dva jsou psané z pohledu Holmese, dva vypráví Doyle ve třetí osobě. Roku 1893 nechal Doyle detektiva zemřít, pod tlakem fanoušků ho zase oživil.

Už když před rokem a půl Horowitz oznámil, že se jeho nakladatel dohodl s dědici Arthura Conana Doylea a on se pouští do psaní nového případu, byla z toho senzace. Každý oficiální případ, který přibude do Holmesovy kariéry, je totiž pečlivě hlídán, psát nemůže jen tak někdo. I když existuje řada pirátských či neschválených případů, holmesovských parodií nebo jen špatných pokusů v Doylově odkazu pokračovat.

Horowitz je známý jako plodný autor záhadných knih pro děti, hororů a scénářů Vražd v Midsomeru a Hercula Poirota. Tento jeho Holmes je však pomazaný, oficiální. A tradiční.

Nevymýšlí žádné inovace a drží se starého stylu včetně lulky a houslí. Do patra na Baker Street vede pořád sedmnáct schodů, úvodní scéna je dokonalá, Holmes dedukuje podle šmouhy na Watsonově nohavici události předchozího dne a Watson, přestože tohle se svým zbožňovaným přítelem zažil už mnohokrát, se nepřestává podivovat jeho géniu.

Pátrání je jako kriket
Spisovatelka Dorothy Sayersová prý kdysi prohlásila, že dobrý Holmes je jako regionální utkání v kriketu: každý náznak extravagance by zničil atmosféru. I Horowitz dodržuje pravidla a klišé, místy je i citlivě rozvíjí: Watson se v domově důchodců dokonce setkává s inspektorem Lestradem a omlouvá se mu za to, že ho ve svých předcházejících knihách nazýval krysím obličejem či fretkou.

Za šifrou a autorem nového Holmese
V novém detektivním příběhu Sherlocka Holmese Dům hedvábí naleznete na samém začátku knihy číselnou šifru, jejíž řešení zná pouze autor Anthony Horowitz. Nakladatelství Argo, které první oficiální pokračování slavných detektivek A. C. Doyla vydává, pro vás připravilo zajímavou soutěž. Pokud si budete myslet, že jste šifru rozluštili, zašlete svoje řešení (včetně kontaktních údajů a telefonického spojení) do konce listopadu s předmětem "Sherlock" na adresu soutez@argo.cz.

Nakladatelství je zašle do Londýna, kde je posoudí sám Anthony Horowitz. Třem nejúspěšnějším řešitelům nadělí Argo detektivní romány z vlastní produkce v hodnotě 1 000 korun.

Přesto Horowitz stvořil napínavý příběh, který je možné si užít i bez ohledu na obsesi mnoha čtenářů kontrolovat holmesovské atributy. Začíná podivnou návštěvou obchodníka s obrazy, brzy se však dostává ke zvláštnímu gangu placatých čepic, brutálním vraždám a ohrožení království.

Stuart David Davies - Dvojí hra na Baker Street

3. srpna 2012 v 21:03 | Grace
Další kniha, kterou si představíme, je román S. D. Daviese Dvojí hra na Baker Street.

Carole Buggé - Sherlock Holmes a bezhlavý mnich

21. července 2012 v 12:54 | Grace
Všichni známe knihy Sherlocka Holmese od Sira Arthura Conana Doylea. Málokdo ale ví o dalších autorech, kteří se stali pokračovateli Doyleova odkazu a s menším či menším úspěchem publikují nové romány a povídky o slavném detektivovi a jeho věrném příteli. Rozhodla jsem se vám některé z těchto knih představit v nové rubrice - Knihy. Začínáme románem americké spisovatelky Carole Buggé - Sherlock Holmes a bezhlavý mnich.

Knihy Sherlocka Holmese ke stažení

1. září 2011 v 14:33 | Grace
Na stránkách Městské knihovny v Praze si můžete zdarma stáhnout některé knihy Arthura Conana Doyla. Můžete si vybrat z těchto povídek: Údolí strachu, Vzpomínky na Sherlocka Holmese, Poslední poklona Sherlocka Holmese, Příběhy Sherlocka Holmese, Mstitel, Pes baskervillský a Návrat Sherlocka Holmese. Stahovat můžete tady.
 
 

Reklama