Postavy

Profesor James Moriarty

3. září 2011 v 19:00 | Grace
Film Sherlock Holmes nám mnoho informací o Moriartym neposkytnul. Nějaké informace ale víme z knih A. C. Doyla. Více v článku.

V pokračování Shelrocka Holmese se konečně dočkáme Jamese Moriartyho, úhlavního nepřítele Sherlocka Holmese. Ačkoliv jako postava vystupoval již v prvním díle, byl vždy zahalen tmou a jeho tvář jsme si mohli jen domýšlet. Ve Hře stínů ale uvidíme Moriartyho v plné parádě, s tváří Jareda Harrise, nepříliš známého britského herce (více zde).

Moriarty je špičkový zločinec, jeho postava se poprvé objevila v povídce Poslední případ, ve které Holmese i Moriartyho dovede případ k Reichenbachským vodopádům. Zde dojde k boji a Holmes i Moriarty se zřítí do vodopádu a umírají. O pár let později byl ale Doyle tlakem fanoušků donucen Holmese oživit v povídce Prázdný dům.

Holmes Moriartyho zmínil celkem v pěti povídkách - Prázdný dům, Stavitel z Norwoodu, Poslední poklona, Vznešený klient a Zmizelý hráč ragby, ale pouze ve dvou Doylových příbězích skutečně vystupuje. Watson se s Moriartym nesetkal nikdy.

Za zmíňku stojí Moriartyho typická zbraň, zkonstruovaná na zakázku a to v Německu slepým mechanikem.

Doktor John Watson

31. srpna 2011 v 11:58 | Grace
Doktor John Watson je fiktivní postava vymyšlená Arthurem Conanem Doylem. Jedná se o nejlepšího přítele, společníka a zároveň životopisce slavného detektiva Sherlocka Holmese.

V knihách je dr. Watson v roli vypravěče téměř všech Holmesových příběhů. Dva příběhy totiž vypráví sám Sherlock Holmes a další dva jsou vyprávěny v 3. osobě. Watson a Holmes podle Doyleových povídek bydleli v letech 1881-1904 ve viktoriánském domě na Baker Street 221 B.

Ve filmu Sherlock Holmes požádá o ruku Mary Morstenovou. John se účastnil války v Afgánistánu, kde byl raněn. Je velmi tolerantní k Holmesovým náladám. Ve filmu vystupuje jako jeho "anděl strážný," ale je si vědom toho, že si s ním Holmes pohrává (Holmes schválně odchází z bytu beze zbraně, ikdyž ví, že ji bude potřebovat, což Watsona donutí doprovázet Holmese prakticky na každém kroku). Watson je pravý anglický gentelman, zodpovědný a spolehlivý, naproti tomu ale také nepoučitelný. Holmes Watsona několikrát zatáhne do maléru (například incident v doku, po kterém oba skončí ve vězení), ale Watson se přesto nechá strhnout dalším dobrodružstvím. V pokračování filmu Sherlock Holmes, Hra stínů, se Watson s Mary ožení.

Postava doktora Watsona byla vícekrát zfilmována a ztvárnili ji například: Jude Law, Edward Hardwicke, David Burke, André Morell, Nigel Bruce, Kenneth Welsh, Vitalij Solomin a Earle Cross.

Zdroj: wikipedia.cz (upraveno)

Sherlock Holmes

30. srpna 2011 v 14:15 | Grace
Sherlock Holmes je literární postava soukromého detektiva z povídek a románů Arthura Conana Doyla, jehož případy se odehrávají v období od druhé poloviny 19. století do počátku 20. století.

Celé dílo obsahuje 4 romány a 56 povídek, které byly uveřejňovány v letech 1887 až 1927. Postavy z románů později ožily ještě mnohokrát v dílech jiných autorů na papíře, filmovém plátně, v rozhlase, v televizi i na počítačových monitorech. Sherlock Holmes má stále mnoho fanoušků, tzv. holmesologů, po celém světě.

Sherlock Holmes bydlel na adrese Baker Street 221b v Londýně v podnájmu u paní Hudsonové. Dnes je zde zřízeno muzeum Sherlocka Holmese. Zápisky o 56 vybraných případech pořídil jeho největší přítel a spolupracovník doktor John Watson, 2 případy popsal detektiv sám a 2 jsou psány ve 3. osobě. Jedná se však jen o nepatrný zlomek, neboť celkový počet Holmesových případů přesahuje 2000. Měl bratra Mycrofta, který byl o 7 let starší. Holmes nebyl nikdy ženatý. Byl znám svým rezervovaným postojem k ženám s jedinou výjimkou - zpěvačkou Irenou Adlerovou z příběhu Skandál v Čechách. Jeho největší zálibou bylo kouření dýmky a hra na housle. Dalšími atributy byly lupa, kostkovaná čepice a chemické pokusy.

V povídce Poslední případ z roku 1893 se setkal se svým největším rivalem, kterým byl profesor Moriarty a v tomto příběhu ho unavený A. Conan Doyle původně nechal zemřít utonutím ve vodopádu. Později, v roce 1903, však pod velkým tlakem veřejnosti napsal s tvrzením, že Sherlock Holmes umí převézt i smrt, povídku Prázdný dům, ve které se Holmes vrací.

Sherlock Holmes z filmu Guye Ritchieho prakticky odpovídá Doylově představě Holmesova charakteru a vzhledu. Holmes stejně jako v knihách kouří dýmku, hraje na housle, je fyzicky zdatný a také závislý na drogách, což je ve filmu jen naznačeno. Na druhé straně tvůrci zbavili Holmese typické kostkované čepice a vyměnili ji za dobový klobouk.

Zdroj: wikipedia.org (upraveno)
 
 

Reklama