Sherlock Holmes

Sherlock Holmes vs. Ripper Street?

8. května 2014 v 21:56 | Grace

Nejprve začnu "novinkou" ohledně třetího filmového pokračování Sherlocka Holmese. Proč ty uvozovky? Protože se jedná o neověřenou informaci, které zavání pravou novinářskou kachnou. Posuďte sami: Robert Downey Jr. a Guy Ritchie údajně počítají s obsazením Jacka Nicholsona v novém Sherlockovi. Oscarový Nicholson přitom odešel před časem do důchodu z toho důvodu, že si podle svých slov nedokázal pamatovat repliky. Zpráva je o to zajímavější, že sám Downey je údajně ochotný omezit svůj honorář ve prospěch Nicholsona.

A teď bych se s vámi ráda podělila o úžasný fanouškovský výtvor. Jednoho talentovaného fandu totiž napadlo spojit úvodní titulky britského seriálu Ripper Street (pokud jste neviděli, vřele doporučuji!) s filmem Sherlock Holmes a vytvořit tak jedinečné dílo, které nemůžete než obdivovat.


Rozbor díla: filmové adaptace Sherlocka Holmese

2. dubna 2014 v 20:15 | Grace

Následující video je součástí projektu Mluvící hlavy FF, v němž odborníci Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze odpovídají na maturitní otázky. Jedním takovým tématem je i rozbor díla filmových adaptací Sherlocka Holmese a jejich vztah k původním předlohám. Video se zaobírá seriálem Sherlock od BBC a kromě praktických příkladů se dozvíte i spoustu obecných informací k filmovým a seriálovým adaptacím vůbec. Více informací o tomto projektu najdete v odkaze pod videem na youtube.


Nové produkční fotografie z obou filmů!

24. února 2014 v 20:34 | Grace

Ve světě Shelocka Holmese je v současné době tak trochu ticho po pěšině. K možnému třetímu pokračování filmů nemáme prakticky žádné nové zprávy, na překlad další epizody ruského seriálu si budeme muset ještě chvíli počkat a seriály Elementary a Sherlock mají pod svými křídly moje super esbéčka Nel a Petra, kterým bych svými články nechtěla jak se říká lézt do zelí :-)

Nicméně přece jen se objevil nový materiál k prvním dvěma filmům od Guye Ritchieho. K filmu z roku 2009 si můžete v celém článku prohlédnout fotografie z natáčení slavné scény v ringu (připomeňte si i skladbu, která tuto bitku dokonale podtrhla), dále se můžete pokochat fotkami ze závěrečného zúčtování s Blackwoodem alias Markem Strongem na Tower Bridgi, potyčku s Dredgerem (Robert Maillet) a nakonec ještě přidávám fotografie z natáčení Hry stínů, a to scény s poníkem v německém Heilbronnu.

imagebam.com imagebam.com

imagebam.com imagebam.com

imagebam.com imagebam.com

Zdroj: tumblr.com

Jak Sherlock potkal Sherlocka...

20. ledna 2014 v 14:08 | Grace

Nebudu to rozebírat - fotky mluví za vše! Benedict Cumberbatch (Sherlock BBC) a Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes) se včera, 19. ledna 2014, zůčastnili 25. ročníku předávání cen Producers Guild Of America v hotelu Beverly Hilton v Beverly Hills a jak už název napovídá, tyto ceny se udělují producentům filmů. Tento rok byl oceněni Alfonso Cuarón a David Heyman za film Gravitace a také producenti filmu 12 Years a Slave. Benedict a Robert tak konečně měli možnost se setkat a v zákulisí tuto příležitost patřičně využili. Důkazem jsou následující fotky!

Za tuto informaci mockrát děkuji Petře. Ty víš, jak člověka potěšit! :-)


imagebam.com imagebam.com

imagebam.com imagebam.com

Iron Man získal nominaci na Oscara!

16. ledna 2014 v 17:42 | Grace

Třetí díl úspěšné marvelovky Iron Man se objevil v seznamu nominací na prestižního Oscara, a to v kategorii Nejlepší vizuální efekty. Spolu s Iron Manem v této kategorii figurují filmy Hobbit - Šmakova dračí poušť, Gravitace, Osamělý jezdec a Star Trek: Do temnoty. Veškeré nominace najdete zde.

Slavnostní večer 86. ročníku předávání cen Akademie proběhne 2. března 2014.

Jak to vidíte vy? Má Iron Man podle vás šanci obstát v souboji nejlepších loňských blockbusterů?

Zároveň se můžete pokochat dalšími fotkami z natáčení Hry stínů s Sherlockem, Watsonem a Sim.


imagebam.com imagebam.com imagebam.com

imagebam.com imagebam.com imagebam.com

imagebam.com imagebam.com imagebam.com

Sherlock Holmes slaví narozeniny!

6. ledna 2014 v 14:53 | Grace

Sherlock Holmes se podle svého tvůrce Sira Arthura Conana Doyla narodil 6. ledna 1854 což znamená, že k dnešnímu dni by oslavil již 160. narozeniny!

Vyjmenovat veškeré adaptace Doylových knih by zabralo snad celý život - Sherlock Holmes se dosud objevil v nesčetném množství filmů, seriálů, divadelních představení, rozhlasových vysílání i v hudbě. Moderní doba také umožnila prosadit se v poli počítačových her.

V současnosti Sherlock vládne světu prostřednictvím moderních adaptací - vedle Sherlocka a Elementary také v novém seriálu z Ruska. Kromě třetího filmu od Guye Ritchieho se chystá i nová verze, kde by měla hlavní roli hrát postava paní Hudsonové. Dále se můžeme těšit na Sherlocka v podání Iana McKellena či na nové pojetí detektiva coby mladého studenta.

Za zmínku stojí také velké množství Doylových pokračovatelů, kteří neustále vydávají nové knihy s originálními případy a nenechávají tak detektiva upadnout v zapomnění ani v literárním prostoru.

Další informace o Sherlocku Holmesovi a zajímavosti o České společnosti Sherlocka Holmese si můžete přečíst zde.

Holmes a Watson jsou volní! Skoro...

29. prosince 2013 v 12:28 | Grace

Sherlock Holmes vznikl před více než 125 lety (první román byl vydán v roce 1887, poslední povídka pak v roce 1927). Zatímco ve Velké Británii to znamená, že Sherlock Holmes může být volně interpretován a adaptován jinými autory bez oficiálního souhlasu potomků slavného spisovatele, ve Spojených státech je Sherlock Holmes stále pod ochranou autorských práv.

Většina Doylových příběhů je již veřejnou doménou, nicméně povídky vydávané po roce 1923 zůstávají pod ochranou autorských práv až do roku 2022 (více tady). Doylovy potomci - Conan Doyle Estate - tvrdí, že prvky použité po roce 1923 jsou zakotveny už v příbězích vydaných před tímto zlomovým rokem (přirozeně) a tím pádem se na ně vztahují autorská práva stejně tak, jako na povídky vydané následně. Právě toto tvrzení se ale snažil vyvrátit právník a uznávaný holmesolog Leslie S. Klinger.

Podařilo se mu to? Inu, posuďte sami. Soud došel k závěru, že Sherlock Holmes a veškeré prvky použité v románech a povídkách vydaných před rokem 1923 jsou veřejným vlastnictvím a společnost s nimi může libovolně nakládat. Ovšem dialogy, postavy či jejich vlastnosti použité v povídkách vydaných po již zmíněném roku jsou stále pod ochranou zákonů a k jejich použití musíte zaplatit nemalou částku.

V praxi to znamená, že Sherlock Holmes a doktor Watson můžou být interpretováni jakkoliv a kýmkoliv, pokud ovšem dotyčný autor nebude odkazovat na okolnosti Holmesova odchodu do důchodu či na Watsonovo druhé manželství - jednoduše řečeno na cokoliv, co se v objevilo v příbězích vydaných po roce 1923.

"Sherlock Holmes patří světu," uvedl Leslie S. Klinger po skončení soudního řízení, "toto rozhodnutí soudu to jasně dokládá. Ať už jde o moderní adaptace v současnosti (Sherlock od BBC, Elementary od CBC), energické, silné interpretace jako Sherlock Holmes od WarnerBros., nebo nesčetné množství nových příběhů od spisovatelů inspirovaných těmito postavami, lidé chtějí oslavovat Holmese a Watsona. Teď můžou, aniž by se museli obávat útlaku ze strany dědiců Arthura Conana Doyla."

Toto soudní rozhodnutí se vztahuje pouze na státy USA. Ve Velké Británii je celý kánon Sherlocka Holmese veřejným vlastnictvím od roku 2000.

Benedict Cumberbatch v aktuálním tisku

1. prosince 2013 v 11:16 | Grace

V aktuálním čísle časopisu Svět v obrazech můžete najít článek o britském herci Benedictu Cumberbatchovi, známému především díky roli detektiva Sherlocka ve stejnojmenném seriálu BBC.

Časopis skutečně dostál svému názvu - Benedicta totiž najdete na celých pěti stranách, a to na fotografiích z photoshootu, sci-fi filmu Star Trek či dramatu The Fifth Estate. A aby toho nebylo málo, postava Sherlocka Holmese vévodí žebříčku sta nejvlivnějších osob, které nikdy neexistovaly. John Watson se pak umístil na 93. místě.

Svět v obrazech je k dostání ve všech dobrých trafikách za 60 Kč.


Číslo si můžete prolistovat zde.

Sherlock Holmes je sexy, hlásí Velká Británie

4. října 2013 v 17:21 | Grace

Čtenáři britského serveru empireonline.com sestavili žebříček nejvíc sexy herců a hereček současnosti. Fanouškům Sherlocka Holmese jistě udělá radost, že se mezi prvními příčkami objevili také současní představitelé slavného detektiva. Benedict Cumberbatch, který ztvárnil Sherlocka Holmese v britském seriálu Sherlock, obsadil rovnou první příčku. Robert Downey Jr. se pak objevil na pěkném pátém místě.

Zkrátka nezůstali ani Watsonové - Martin Freeman, který hraje doktora Watsona po boku Benedicta Cumberbatche, obsadil 38. příčku a filmový Watson, tedy Jude Law, skončil na 41. místě nejvíce sexy herců současnosti.

V ženském žebříčku můžeme najít také Rachel McAdams, která si ve filmech zahrála Irene Adlerovou. Herečka obsadila 45. místo.


Celý seznam najdete na této adrese: empireonline.com

Všem umístěným gratulujeme!

Jaký je váš názor na aktuální žebříčky? Souhlasíte s nimi nebo by váš osobní seznam nej sexy hvězd vypadal podstatně jinak?

Objevila se také jedna špatná zpráva. Starší syn Roberta Doweneyho Jr. a jeho exmanželky Deborah Falconer, Indio, nastoupil do léčebny kvůli problémům s medikamenty. Deborah uvedla následující: "Není závislý, bere si jednu pilulku denně. Chceme ho z toho dostat prostřednictvím homeopatik a ne medikamentů. Léčí ho vitamínovými doplňky a biopotravinami. Vede si skvěle. Brzy mu bude líp a zase se bude věnovat hudbě."

Sherlock Holmes: Deset věcí, které jste o něm nevěděli

17. září 2013 v 16:21 | Grace

1. Sherlock Holmes se měl původně jmenovat Sherrinford
Jméno ale bylo změněno na Sherlock, pravděpodobně díky stejnojmennému hráči kriketu. Tvůrce Holmese, Sir Arthur Conan Doyle, byl fanouškem kriketu a jméno Sherlock mu utkvělo v hlavě. Doyle byl také sám kriketovým hráčem a mezi léty 1899 a 1907 odehrál deset zápasů pro Marylebone Cricket Club. Zajímavostí je, že Baker Street je taktéž situována v části Londýna zvané Marylebone.

2. První román se Sherlockem Holmesem byl vlastně fiasko
Detektiv Sherlock Holmes debutoval v románu Studie v šarlatové (1887). Sedmadvacetiletý Doyle příběh napsal za tři týdny. Inspirací se mu stal skutečný člověk - lektor univerzity v Edinburghu, doktor Joseph Bell, který údajně dokázal stanovit diagnózu svých pacientů z pouhého pohledu v okamžiku, kdy vstoupili do jeho ordinace. Další inspiraci Doyle získal z fiktivního detektiva Augusta Dupina, kterého stvořil Edgar Allan Poe. Doyle napsal Studii v šarlatové v Portsmouthu, kde si krátil volné chvíle mezi pacienty. Román byl odmítnut mnoha vydavateli a nakonec publikován v Beeton's Christmas Annual. Prodejnost nicméně nebyla dobrá a román byl brzo zapomenut.

3. Druhý Sherlock Holmes byl výsledkem večeře s Oscarem Wildem
Jednou osobou, která obdivovala první román byl editor Joseph Stoddart, který vydával Lippincott's Monthly Magazine. Na večerní párty v roce 1889 přesvědčil Doyla, aby napsal další román s detektivem Sherlockem Holmesem, který by pak sám otisknul v magazínu. Wilde, který byl jedním z návštěvníků párty, taktéž magazínu přispěl - byl to jeho jediný román, dnes dobře známý Obraz Doriana Graye.

4. Sherlock Holmes nenosil loveckou čepici. Skoro.
Slavný obraz Holmese s loveckou čepicí je výsledek obrázků, které doprovázely krátké příběhy tištěné od roku 1891 v magazínu Strand. Tou dobou se Sherlock pomalu stával celosvětovou senzací. Sidney Paget, autor ilustrací, nakreslil detektiva s loveckou čepicí, když Sherlock vyšetřoval záhady domů v malé vesnici. Většina lidí se ale domnívá, že detektiv nosil čepici pokaždé, když odjel vyšetřovat případ.

5. a 6. Postava Sherlocka Holmese má na kontě nejvíce fimů vůbec, ale ne tak docela
Podle IMDb se Holmes objevil v 226 filmech a od konce 19. století byl hrán nesčetným množstvím herců.
Tak to platí, pokud počítáme pouze s lidmi. Drákula byl natočen vícekrát, než Sherlock Holmes. Má na kontě 239 filmů, ale jelikož Drákula je člověkem pouze napůl, status nejčastěji ztvárněné lidské bytosti náleží Sherlocku Holmesovi.

7. Sherlock Holmes nededukuje
Místo toho abdukuje, což je technicky přesný pojem pro logické uvažování. Rozdíl mezi dedukcí a abdukcí spočívá v tom, že abdukce stojí na pozorování, jehož výsledek nemusí být vždy pravdivý. Naproti tomu výsledkem dedukce - tzn. analýzy všech dostupných dat, je vždy pravda. Jelikož jsou ale Holmesovy závěry vždy pravdivé, možná nakonec přece jen dedukci užívá...

8. Holmes nikdy neřekl 'Je to prosté, milý Watsone.'
Alespoň ne v původních příbězích od A. C. Doyla. Holmes často říká 'Je to prosté!' a 'Můj milý Watsone' ale nikdy neužije tato slova v jedné větě. První zaznamenaný případ použití této notoricky známé fráze se objevil v románu P. G. Wodehouse z roku 1915 Psmith, Journalist.

9. Muzeum Sherlocka Holmese se nachází i nenachází na 221B Baker Street
Ačkoliv muzeum v Londýně nese oficiální adresu 221B, budova se ve skutečnosti nachází mezi 237 a 241 Baker Street, což z ní v podstatě (neoficiálně) dělá číslo 239.

10. Sir Arthur Conan Doyle není jen Sherlock Holmes
Vedle mnoha dalších úspěchů, Doylova právní kampaň vedla k založení Court of Criminal Appeal. Za svou žurnalistickou práci během Druhé búrské války byl pasován na rytíře. Příběh, který napsal v osmdesátých letech devatenáctého století popularizoval mýtus o Mary Celeste /více info wiki/. Napsal historcké romány, kterých si cenil mnohem více, než svých detektivek. Winston Chruchill přiznal, že byl oddaným fanouškem Doylových historických románů. Doyle také napsal science-fiction, například Ztracený svět (1912), který se stal inspirací pro Crichtonův Jurský park a následně také Spielbergův film Ztracený svět. Doyle se také účastnil případů ve skutečném životě. Julian Barnes napsal na základě skutečných událostí román Arthur a George. Jde o případ, kdy byl Angličan indického původu George Edalji obviněn z mrzačení hospodářských zvířat v hrabství Staffordshire. Na obranu Edaljiho se do případu vložil Arthur Conan Doyle /více wiki/.

Další Sherlock na cestě! Kdo si zahraje slavného detektiva tentokrát?

5. září 2013 v 12:48 | Grace

Novým přírustkem do adaptací inspirovaných nejznámějšími příběhy Sira Arthura Conana Doyla je britský počin "A Slight Trick of the Mind".

Natáčení nového příběhu začne v dubnu ve Velké Británii. Jedná se o film z produkce Lena Blavatnika a BBC Films, BBC Films se také podílí na financování. Na režisérskou stoličku usedne Bill Condon a postavu slavného detektiva si nezahraje nikdo jiný, než sám Sir Ian "Gandalf" McKellen.

Film ovšem nebude založen na nám dobře známých příbězích od Doyla, ale na knize od jednoho z jeho pokračovatelů. Román A Slight Trick of the Mind, který vyšel v roce 2005, napsal americký spisovatel Mitch Cullin, scénář pak pochází z pera Jeffreyho Hatchera.

Děj se odehrává v roce 1947. Sherlock Holmes si již delší dobu užívá důchod v nudné vesničce v Sussexu. Spolu s ním obývá dům také paní domácí, jejíž syn příležitosně pracuje jako amatérský detektiv.

Nic ale není, jak se na první pohled zdá a Sherlock musí místo poklidně stráveného důchodu oprášit staré vzpomínky. Slavného detektiva totiž dostihne nevyřešený případ, který zůstal nepovšimnut po padesát let. Detektiv si pamatuje pouze střípky svého vyšetřování - spor s rozhněvaným manželem a tajné pouto s jeho krásnou, ale nestálou manželkou.

Film bude již druhou spoluprácí mezi režisérem Condonem a hercem, kterého proslavila série Pán prstenů, McKellenem. Předtím se setkali při práci na filmu Gods and Monsters (Bohové a monstra), které bylo ověnčeno prestižním Oscarem za nejlepší scénář. McKellen tehdy také utržil nominaci za nejlepšího herce.

"Román Mitche Cullina není tak úplně o řešení záhad, ale o jejich přijetí v životě. Jsem nadšená z toho, kolik talentovaných lidí se sešlo, aby přivedlo tento film k životu," říká Anne Carey, producentka filmu.

Těšíte se na nového Sherlocka? Jak vnímáte současný sherlockovský boom? Podělte se o své názory v komentářích!

Leslie S. Klinger: "Miluji Elementary a Sherlocka"

15. srpna 2013 v 11:56 | Grace
Leslie Klinger je mezi fanoušky Sherlocka Holmese poměrně známou osobností. Mnozí z vás si možná všimli jeho jména v titulcích Ritchieho filmů, kde působil jako konzultant, jiní si vzpomenou na článek Svobodný Sherlock? Holmes a Watson patří světu, tvrdí odborník, kde se Leslie Klinger otevřeně postavil za omezení autorských práv potomků slavného spisovatele.

Z následujícího článku si můžete udělat obrázek o tom, kdy a proč se Klinger začal zajímat o Sherlocka Holmese, jak se dostal ke konzultantství Ritchieho filmů, co říká na nové "sherlockians" a mnoho dalšího. Rozhovor pochází z univerzity v Minnesotě, kde se ve dnech 9. - 11. srpna 2013 uskutečnila akce "Sherlock Holmes Through Time and Place".


Les Klinger prohlásil, že miluje Sherlocka od BBC i Elementary od CBS a uvědomuje si, že tradiční odborníci na Sherlocka Holmese špatně chápou nové "sherlockians", kteří obdivují Holmese prostřednictvím moderních filmových a televizních adaptací.

"Myslím si, že reakce na nové fanoušky je žalostná, ale mám radost z toho, že si k nám tolik lidí našlo cestu," řekl.

"Když byly například uvedeny Downeyho filmy, byl jsem opravdu nadšený ze zpráv od lidí jako je Otto Penzler, který mi prozradil, že prodej originálních knih se zvýšil," řekl Klinger. "Lidé sledují Sherlocka, aby mohli okukovat lícní kosti Benedicta Cumberbatche - to je úžasné, protože je to pohltí a přivede k původním příběhům."

Klinger, který je považován za nejvyšší autoritu co se týče Sherlocka Holmese a Drákuly - je vystudovaným advokátem, i když se proslavil hlavně jako editor "The New Annotated Sherlock Holmes" a třídílné edice všech příběhů Sherlocka Holmese od A. C. Doyla s doplňujícími poznámkami.

Se Sherlockem Holmesem se seznámil, když studoval práva. Jeho přítelkyně mu tehdy darovala knihu "The Annotated Sherlock Holmes" od Williama Baring-Golda. "Myslela, že by se mi to mohlo líbit, a měla pravdu."

Jeho našení pro Holmese postupně narůstalo, Klinger se připojil k Baker Street Irregulars, začal psát, vydávat a přednášet na téma Sherlock Holmes. Jako nejlepší ve svém oboru se stal oficiálním konzultantem filmu Sherlock Holmes studia WarnerBros a jeho pokračování Hra stínů.

Přítel ho seznámil s Downeym, následně byl producenty vybrán jako technický poradce, tehdy ještě bez nároku na honorář. "Při natáčení druhého filmu jsem byl už oficiálně zaměstnán," řekl Klinger.

V reakci na moderní televizní adaptace Klinger prohlásil: "Miluji Elementary a Sherlocka. Myslím, že jsou úžasné a svěží. Sherlock je plný překvapení... malých kousků z originálních knih."

Souboj adaptací - CBS, BBC, WarnerBros a Rusko v Londýně

1. července 2013 v 11:53 | Grace

V pořadí již čtvrtá Velká diskuze Sherlocka Holmese se letos konala v britské metropoli Londýně. Tentokrát se oproti předchozím ročníkům sešly týmy čtyři - kromě zástupců BBC Sherlocka, CBS Elementary a WarnerBros Sherlocka Holmese také tým Rusů, jejichž pojetí má ve světě velký ohlas. Společně se snažili najít odpověď na otázku, jak současné adaptace Sherlocka Holmese přispívají k odkazu nejslavnějšího detektiva světa.

Sherlock Holmes nikdy nezažil větší úspěch než je tomu v současnosti, se stovkami milionů fanoušků po celém světě a množstvím adaptací běžících prakticky ve stejnou dobu - BBC uvede na podzim třetí řadu, Elementary nahlásilo druhou řadu, Sherlock Holmes 3 dorazí v roce 2014 a Rusko má na skladě 16 epizod, které uvede na podzim.

Na diskuzích se setkávají největší světové kapacity a experti na Holmese, kteří posuzují klíčové adaptace Doyleových příběhů - především Roger Johnson ze Společnosti Sherlocka Holmese v Londýně, scénáristka a herečka Bonnie MacBird a tým "Sherlockology" (sherlockology.com) z nejznámější nezávislé fanouškovské stránky, která se věnuje adaptaci od britské BBC.

Pod článkem si můžete poslechnout obhajobu Sherlocka od Guye Ritchieho, která je pojata velmi objektivně a střízlivě a podává množství pádných a inteligentních argumentů, které vás jistě přivedou k zamyšlení. Na ostatní prezentace se můžete podívat na této adrese: slideshare.net.


Zdroj: prweb.com

Sherlock Holmes v časopise Svět zajímavostí a TV dokumentů

3. června 2013 v 15:48 | Grace

Časopis Svět zajímavostí a TV dokumentů se v aktuálním čísle věnuje slavnému detektivovi Sherlocku Holmesovi ve spojení s forenzními vědami - daktyloskopií, toxikologií, balistikou, písmoznalectvím a antropometrií. Sečtělým čtenářům detektivek budou tyto vědy jistě povědomé, často se také objevují např. v trojici kriminálních seriálů CSI (Las Vegas, Miami, New York). Časopis vyšel 24. 5. a koupíte ho za 20 Kč nebo si díky Nel můžete článek přečíst přímo na jejím webu elementary-cz.estranky.cz. Za tuto informaci jí patří velký dík!


Sobotní večer patří Sherlockovi!

11. března 2013 v 20:11 | Grace

Sherlocka Holmese z roku 2009 uvede televize Nova v sobotu, 16. března, v 20:25.

Do Londýna přijíždí Sherlock Holmes s Watsonem a členy Scotland Yardu, aby zabránili lordu Blackwoodovi v další z rituálních vražd. Vrah je sice odsouzen a popraven oběšením, jeho následné zmrtvýchvstání ale vyděsí celé město. Pro Sherlocka Holmese je to ale pouhý začátek jedné velké hry. Ponoří se do světa černé magie, kde je logika pořád jednou z nejlepších zbraní proti boji se zločinem.

Slavný detektiv Sherlock Holmes je proslulý tím, že využívá svůj pozorovací talent, geniální schopnost dedukce, ale i hrubou sílu svých pěstí. S věrným přítelem Dr. Watsonem dokáže vyřešit i ten nejkomplikovanější případ. Jenže nyní je Londýn v ohrožení a náhlá hrozba je děsivější, než cokoli dříve. Po sérii brutálních rituálních vražd přijíždí Holmes s Watsonem právě včas, aby zachránili před smrtí další oběť a odhalili nebezpečného vraha, zatvrzelého Lorda Blackwooda. Předtím, než je oběšen, varuje Blackwood Holmese, že smrt nad ním nemá žádnou moc. Blackwoodovo slibované zmrtvýchvstání, ke kterému došlo, pochopitelně vyděsí celý Londýn. Pro Sherlocka Holmese je to ale pouhý začátek jedné velké hry. Ponoří se do světa černé magie a ohromujících nových technologií, kde je logika pořád jednou z nejlepších zbraní proti boji se zločinem...

Svobodný Sherlock? "Holmes a Watson patří světu," tvrdí odborník

19. února 2013 v 16:10 | Grace

Největší detektiv světa byl po více než století pod ochranou Arthura Conana Doylea a jeho dědiců. Jeden z sherlockovských odborníků ale tvrdí, že je čas Holmese osvobodit.

Leslie S. Klinger, spisovatel, právní zástupce a nezpochybnitelná autorita v oblasti Sherlocka Holmese, podal ve americkém státě Illinois žalobu na potomky slavného spisovatele. Za uplynulé roky vzniklo nesčetné množství parodií, imitací a interpretací Doyleova kánonu (4 romány a 56 povídek). Klinger tvrdí, že na vlastnictví Conana Doylea se už nevztahuje povinnost platit poplatky za použití "prvků Sherlocka Holmese."

Klinger je editorem nedávno vydané sbírky "A Study in Sherlock: Stories Inspired by the Sherlock Holmes Canon" a pracoval také na pokračování sbírky zaměřené na fiktivní příběhy inspirované Holmesem (autoři jako Sara Paretsky, Michael Connely nebo Lev Frossman). Klinger si ve své žalobě stěžuje na to, že vlastníci autorského práva na Doyleův odkaz kontaktovali vydavatelství Pegasus Books s tím, že zabrání vydání díla, pokud nedostanou zaplaceno. (Pro New York Times Klinger uvedl, že zaplatil $5 000).

Podle amerických zákonů autorský materiál přechází ve veřejnou doménu 50 let po autorově smrti. Sir Arthur Conan Doyle zemřel v roce 1930, což nás přenese do roku 1980. Ovšem v roce 1981 poslední žijící potomek Jean Conan Doyle si znovu nechala registrovat práva na Doyleovu knihu "Případy Sherlocka Holmese". Těchto dvanáct příběhů vycházelo mezi lety 1921 - 1927 a zůstanou chráněné autorským právem až do roku 2022*. Klingerovi právníci ale tvrdí, že postavy a aspekty kánonu jsou dostatečně rozvinuty před rokem 1923, a tak jsou "základní prvky" nyní veřejnou věcí.

"Není to poprvé, co 'Conan Doyle Estate' tlačí na spisovatele. Je to ale poprvé, co se jim někdo odvážil postavit. V minulosti si mnozí prostě nemohli dovolit odmlouvat nebo čekat na schválení, a tak raději zaplatili. Žádám soud, aby jednou pro vždy zatrhl toto tyranství. Holmes a Watson patří světu, ne nějakým vzdáleným příbuzným Arthura Conana Doylea," uvedl Klinger.

Klinger, který vydal třísvazkovou sbírku příběhů A. C. Doylea "The New Annotated Sherlock Holmes," je členem společnosti "The Baker Street Irregulars" (BSI) s titulem "The Abbey Grange." Členové BSI hrají "Velkou Hru", která se zakládá na faktu, že Holmes byl skutečná postava a Conan Doyle pouze jeho životopisec. Jestli je jeho žaloba jen další částí této hry, se můžeme jen dohadovat. Sám Holmes by nejspíš pronesl 'Nikdy nespřádejte teorie dřív, než máte informace.'

Dodávám ještě, že se Leslie S. Klinger podílel jako konzultant také na filmech o Sherlocku Holmesovi od Guye Ritchieho.

* Internetové zdroje se v počtu povídek rozcházejí (uvádím data wiki), stejně tak kolísají léta, kdy by měla tato sbírka přejít ve veřejné vlastnictví. Pokud by někdo disponoval podrobnějšími informacemi, neváhejte mě prosím kontaktovat.

Sherlock Holmes (CZ/SK Fans)

24. ledna 2013 v 15:32

Článek z blogu i-am-sherlocked.blog.cz

Rozhodla jsem se, že na Facebooku založím skupinu pro všechny fanoušky Sherlocka Holmese. Pokud máte rádi filmové, knižní i seriálové verze budu moc ráda, když se přidáte do této skupiny.
Dále bych chtěla poprosit ty, kteří mají blog nebo jiné webové stránky, aby tuto skupinu propagovali. Můžete použít ikonku níže nebo vytvořit cokoliv jiného. Moc děkuji.

Nová adaptace Sherlocka s Judi Dench?

31. prosince 2012 v 16:04 | Grace

Rodina současných adaptací Sherlocka Holmes se brzy rozroste o nového člena, tentokrát ovšem z trochu jinéhého úhlu pohledu. S mottem "za každým úspěšným mužem stojí úspěšná žena" bude nové příběhy slavného detektiva vyprávět paní Hudsonová, Sherlockova domácí, kterou by si mohla zahrát oscarová herečka Judi Dench.

Scénáře, stejně jako knižní předlohy, se ujal Barry Cryer se synem Bobem, kteří se shodují na tom, že právě Judi Dench (známá hlavně jako paní M z bondovek) je pro jejich adaptaci nejlepší volbou.

Na část knihy s názvem "A View From The Landing At 221B Baker Street" (Pohled z odpočívadla na Baker Street 221 B) se můžete podívat tady. V předmluvě najdete mimo jiné poděkování za "zvýšení laťky" scénáristům britského seriálu Sherlock (Stephen Moffat a Mark Gatiss), což z mého pohledu alespoň mírně zvyšuje pravděpodobnost, že si tento počin přes všechny změny zachová pravého ducha Sherlocka Holmese.

Nové fotky z fimů

30. listopadu 2012 v 16:40 | Grace

Poslední dobou se objevují nové fotky z natáčení i samotných filmů Guye Ritchieho. Pravděpodobně jde o screeny z Maximum Movie Mode, který obsahují Blu-ray disky Sherlocka Holmese (uvádí Guy Ritchie) a Hry stínů (uvádí Robert Downey Jr.). Screeny jsou horší kvality, přesto stojí za pozornost. Najdete je v celém článku.

Mladý Sherlock Holmes našel scénáristu

20. listopadu 2012 v 12:25 | Grace

Nedávno jsem vás v tomto článku informovala, že se chystá další adaptace Sherlocka Holmese - tentokrát se zaměřeném na Sherlockova studentská léta.

Nyní je známo jméno scénáristy - studio Paramount se rozhodlo najmout Ewana Spiliotopoulose (zkuste to říct pětkrát za sebou :-), který má na svědomí scénáře k dlouhé řadě animovaných filmů (např. Lví král 3). Nedávno mu bylo také svěřeno pokračování komiksárny Wanted.

Příběh bude sledovat mladého Sherlocka a Watsona, když se jako teenageři setkali v Anglii a zažili sérii dobrodružství.

Produkce se ujme scénárista původního filmu "The Young Sherlock Holmes" z roku 1985 Chris Columbus.

Nové foto z prvního Sherlocka

19. listopadu 2012 v 12:59 | Grace

Téměř tři roky po uvedení Sherlocka Holmese do kin se objevily nové fotky z filmu. Uvidíte na nich Sherlocka s Watsonem a Irene.

Jak se vám líbí?

imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com

Sherlock Holmes dnes na Markíze

2. září 2012 v 10:55 | Grace

Slovenská televize Markíza vysílá dnes, 2. září od 20:20 film Sherlock Holmes. První ze dvou dílů (zatím) natočil režisér Guy Ritchie v roce 2009. V hlavních rolích se představí Robert Downey Jr. a Jude Law.

Zároveň přeji všem svým věrným čtenářům úspěšný start do nového školního roku, skvělé spolužáky, nezapomenutelné zážitky, tolerantní učitele, pěkné známky a pořádnou dávku nadhledu a optimismu! A pamatujte, že žádná známka nevystihne vaši snahu uplatnit se, realizovat své plány a uspět (takže na nich zas až tak nezáleží) :-)

Snad vám dnešní Sherlock Holmes poslouží také jako dobrodružné ukončení prázdnin a zpříjemní vám začátek školního roku!

Vaše Grace

Další adaptace Sherlocka na cestě...

15. srpna 2012 v 21:48 | Grace
Máme tu Roberta "Sherlocka" Downeyho od Guye Ritchieho, Benedicta "Sherlocka" Cumberbatche od BBC a Johnnyho "Sherlocka" Lee Millera od CBS. Že je toho moc? Ani náhodou... Kromě pokračování těchto úspěšně rozjetých sérií (vyjma Elementary) se můžeme připravit na další Sherlockovskou adaptaci.

Někteří z nás možná pamatují film Pyramida hrůzy, v originále Young Sherlock Holmes z roku 1985. Jak už název napovídá, Sherlock zde zažíval svá studentská léta na střední škole - potkal svého budoucího nejlepšího přítele Watsona a společně čelil dobrodružství na cestě po stopách egyptského kultu.

Tento počin měl na starosti režisér Barry Levinson a scénáristou nebyl nikdo jiný než dnes dobře známý režisér Chris Columbus (první dva díly série Harry Potter, první Percy Jackson nebo Sám doma). Film byl poměrně dobře hodnocen kritikou i veřejností, a tak není divu, že v dnešní sherlockovské době došlo i na mladého Holmese.

Remakeu by se měl ujmout již zmíněný Chris Columbus, ačkoliv mu bylo vytýkáno, že jeho Sherlock nebyl příliš věrný předloze a choval se spíše jako hlavní hrdina v Indiana Johnesovi a Chrámu zkázy.

Nicméně vše je zatím ve stádiu vyjednávání.

Jaký je váš názor na další přírustek do rodinky současných adaptací Sherlocka? Těšíte se nebo máte vůči podobným moderním adaptacím averzi? Pochlubte se v komentářích!

Trailer k Pyramidě hrůzy (1985):

Zdroj: ign.com

Sherlock Holmes na Nově

13. srpna 2012 v 20:42 | Grace
Televize Nova uvedla na tiskové konferenci seznam filmových premiér na podzim 2012. Mezi "vyvolené" patří vedle série Harry Potter, Transformers: Pomsta poražených, Zatím spolu, zatím živi nebo Jak vycvičit draka i Sherlock Holmes (2009) od Guye Ritchieho.

Nové dynamické zpracování nejznámějšího díla Sira A. C. Doyla přináší Holmesovi a jeho věrnému partnerovi Watsonovi poslední výzvu. Ukáže se, že detektivovy bojové schopnosti jsou stejně tak smrtící jako jeho pověstný intelekt. Obojího bude zapotřebí při odhalování spiknutí, které by mohlo zničit celou zemi.

Sherlock Holmes photoshoot

5. srpna 2012 v 13:59 | Grace
Představuji další photoshoot k prvnímu Sherlockovi. Nevím, kde byl celé ty roky ukrytý, našla jsem ho teprve nedávno. Každopádně se velice povedl. Poduďte sami.


imagebam.com imagebam.com imagebam.com

imagebam.com imagebam.com imagebam.com
 
 

Reklama